Археологічні підсумки 2019 року

Ми продовжуємо розповідати про археологічні підсумки 2019 року на Полтавщині. З липня по листопад тривали дослідження перед будівництвом обходу міста Кобеляки, який є частиною великого інвестиційного проєкту з реконструкції автодороги державного значення Дніпро-Царичанка-Кобеляки-Решетилівка. Там виявлено тисячолітні поховання, скіфські кургани, знахідки римського часу та навіть артефакт, що наслідував давньоєгипетський амулет.

Древній некрополь поблизу села Підгора Кобеляцького району кілька місяців досліджували львівські науковці. Зокрема, це були п’ять курганів, що потрапили в смугу будівництва дороги. Окрім того, вивчали й міжкурганний простір, що вдається зробити вкрай рідко. Тут досліджено могильник, який існував від епохи бронзи до нового часу, простежено історію регіону за майже 4 тисячі років. Найдавніші захоронення були представників ямної культури, які проживали на цих землях в середині третього тисячоліття до нової ери, а найпізніший матеріал датується XVIII століттям. Це поселення та виробничі майстерні селітроварів, які використовували скіфські кургани, аби добувати селітру для виробництва пороху. 

В’ячеслав Шерстюк, директор КЗ «Центр охорони та дослідження пам’яток археології» Полтавської облради

- Там селітровари, в них не було великого бажання багато робити роботи, і вони вибирали виключно сам насип, поховання і рів – тільки ту частину, де були чорноземи, була селітра і, можливо, були знахідки, які потім з них можна було додатковий зиск з них взяти.

Всього науковці дослідили 77 об’єктів, з яких 40 поховань. Знайдено керамічний посуд, бронзові прикраси, срібні монети римських імператорів Марка Траяна та Антонія Пія, фрагменти скульптурки давньоримського бога Гермеса. Після детального опрацювання вони поповнять фонди Полтавського краєзнавчого музею.

Кургани і майдани полтавські та львівські науковці досліджували й у зоні реконструкції автодороги М-03 на ділянці між Полтавою і Чутовим. Там знайдено поховання доби ранньої та пізньої бронзи.

В’ячеслав Шерстюк, директор КЗ «Центр охорони та дослідження пам’яток археології» Полтавської облради

- Всі комплекси різноманітні, усі дитячі або підліткові, всі мають сліди ритуального руйнування кістяка, або ж сам кістяк одразу клали не в анатомічному порядку. Або потім спеціально залазили і руйнували, була в них така традиція.

Ритуальний посуд готської доби Черняхівської культури четвертого століття нашої ери, римська фібула, рідкісне пряслице, прикраси, імовірно, з Індійського океану та ще чимало інших артефактів виявили полтавські археологи під час проведення цих рятівних археорозкопок. А поблизу села Бондарі Кременчуцького району працювала експедиція Інституту археології Національної академії наук України. 

В’ячеслав Шерстюк, директор КЗ «Центр охорони та дослідження пам’яток археології» Полтавської облради

- З найцікавіших поховань це був комплекс з тушою корови, швидше за все, ритуального плану, ми такі теж знаходили в тих краях під час досліджень у 2000-х роках. Надзвичайно цікавим був комплекс катакомбного часу з кам’яною булавою і бронзовими заклепками, щоб утримувати дерев’яну ручку.

А ще археологи з полтавського педуніверситету досліджували пам’ятки околиць та сотенне містечко Опішня. Зараз науковці обробляють здобуті матеріали та готуються до наступного археологічного сезону, який теж обіцяє бути насиченим.

Стрічка новин