Виставка «Сакральні речі релігійних конфесій Полтавщини»

Зараз на Полтавщині діють тисяча сто вісімдесят п’ять релігійних організацій. З них – тисяча 155 релігійних громад, 11 управлінь, три духовні навчальні заклади, вісім монастирів, чотири братства та стільки ж місій. Представники десяти релігійних громад разом із науковцями Полтавського Краєзнавчого музею імені Василя Кричевського створили нову експозицію «З вірою в серці. Сакральні речі релігійних конфесій Полтавщини».

Презентація виставки розпочалася у фойє музею. Окрім традиційних привітань, хор Полтавського коледжу мистецтв імені Миколи Лисенка заспівав духовний гімн України «Боже, великий, єдиний». А першу екскурсію разом з науковцями провели представники усіх конфесій, речі та матеріали яких були представлені в експозиції.

Ганна Барська, зав. науково-дослідним експозиційним відділом Пізнього Середньовіччя та Нової історії    

- Прийняли більше 200 експонатів, на жаль, всіх їх просто не змогли розмістити в цьому залі, але те, що є, дуже цікаве. Ми представили речі Єпархіального давньосховища з фондової колекції нашого музею і ті речі, які надали конфесії.

Так представники Полтавського єврейського фонду «Хесед Нефеш» представили символи своєї культури. 

Світлана Москвітіна, директорка Полтавського благодійного єврейського фонду Хесед Нефеш

- Це зазвичай Тора – головна книга, це молитовник, підсвічники, які запалюємо на свята, на Хануму. Це Мінора, священний підсвічник, який був у Єрусалимському храмі.

Власні речі передали й представники вірменської діаспори. А ще розповіли про архітектурні особливості побудови своїх храмів. 

Венера Ріттер, заст. голови жіночого комітету ГО «Урарту»

- Ми представили фото невеликої каплички, що у селі Ковалівка Полтавського району, фото «хачкар», який встановлений в Павленківському парку, фото «хачкар», який розміщений на території Свято-Троїцького храму в Нових Санжарах.

А одним з головних артефактів виставки стала копія Синодального  Патріаршого Томосу про автокефалію Української Православної Церкви.

Федір, Архієпископ Полтавський і Кременчуцький ПЦУ

- Відвідувачі виставки можуть прочитати текст і побачити, як виглядає цей історичний документ, виданий на віка Українській церкві про те, що вона є 15-ю помісною церквою серед всіх православних церков. Також переклад Біблії і копію старовинного хреста, виготовленого благодійниками Успенського собору і полтавськими майстрами. І цей хрест подарований у день освячення Свято-Успенського собору, у день його відтворення і офіційного відкриття.

Взагалі виставка охоплює різні сторони служіння православних, католиків, протестантів, іудеїв, Вірменської Апостольської церкви, мусульман. Усі вони мають на Полтавщині свій родовід і сталу традицію, яку нині продовжують. Побачили відвідувачі і макети полтавських храмів, більшість з яких були зруйновані за роки радянської атеїстичної влади. Такі виставки безумовно сприяють об’єднанню представників різних конфесій, наголошували присутні.  

Світлана Москвітіна, директорка Полтавського благодійного єврейського фонду Хесед Нефеш

- Ми всі різні, з різних культур. Ми повинні знати один одного, цікавитися один одним, бути більш толерантнішими.

Венера Ріттер, заст. голови жіночого комітету ГО «Урарту»

- Це сприяє не лише спілкуванню і розширенню світогляду, а й дружнім стосункам.

Петро Свиденко, священнослужитель церкви Адвентисти сьомого дня

- Приймаючи участь у різних виставках, ми більш знаємо один одного, стаємо більш щирими, відкритими.

Федір, Архієпископ Полтавський і Кременчуцький ПЦУ

- Діалог завжди сприяє порозумінню. По-перше, ми побачили, яка палітра конфесій, я чув, наприклад, що є старообрядці в Полтавській області, ніколи їх не бачив. Сьогодні побачив деякі речі, священника. Дуже цікаві спільні моменти, можна побачити тяглість релігій від іудаїзму до християнства, ісламу.

Вперше зі давньоправославним священиком, який приїхав з Дніпра,  поспілкувалися й ми. Він розповів, що на Полтавщині є дві громади - у Кременчуці та в селі Соснівка Гадяцького району. А на виставці представили речі, за якими можна розпізнати старообрядця на вулиці.

Євген, священник Давньоправославної церкви

- Це лестовка, давня форма чоток, використовується для молитв під час богослужіння і нагадування про своє християнське життя в дорозі. Також представлений подручник - коврик, що кладеться під час земного поклону на землю для чистоти.

Виставка «З вірою в серці. Сакральні речі релігійних конфесій Полтавщини» триватиме у Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського до червня 2020 року.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію