Сьогодні в Україні – День пам’яті героїв Крут

Цього дня рівно 102 роки тому, 29 січня 1918 року, українські добровольці чотири дні стримували наступ ворожих більшовицьких військ на Київ, таким чином давши можливість укласти Брест-Литовський мирний договір, який де-факто означав міжнародне визнання української незалежності. Полеглих в бою під Крутами у Полтаві вшанували меморіальним заходом, що відбувся у Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського.

Керівники області та міста, науковці, музейники, представники громадськості, військові, молодь хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих за незалежність України. Також поіменно згадали наших земляків, уродженців Полтавщини, які 102 роки тому загинули в бою на залізничній станції Крути. А на знак пошани загиблих військові поклали квіти до пам’ятників Тарасові Шевченку, Загиблим Українським Козакам та меморіалу пам’яті загиблих учасників АТО.   

Цього дня презентували третю книгу тритомного видання «Українська революція 1917-1921. Полтавський вимір. Події. Постаті. Документи»

та третій фільм з циклу «100 років Української революції. Полтавщина». Він, як і два попередніх, побудований на відтворених у художній формі спогадах сучасників тієї епохи – очевидців подій сторічної давнини, насичений багатьма документальними матеріалами. До речі, доробок полтавських журналістів, творчої групи Полтавського осередку Національної спілки кінематографістів України, високо оцінили й закордонні колеги. На дев'ятому телерадіофестивалі «Калинові мости», що проходив у Польщі, перший фільм з цього циклу отримав Гран-Прі журналістського форуму.

Наталія Іванченко, редактор, заслужений журналіст України

- Мені видається надзвичайно своєчасним і актуальним поява такого кінодокументу з огляду на процеси, які відбуваються в нашому суспільстві. Відсутність єдності заради збереження української державності призвела до втрати держави. Це головний урок нашої української історії. Власне, про це наш цикл фільмів «100 років Української революції. Полтавщина».

А на початку було слово. Основний матеріал, який використовували автори під час створення фільму, був зібраний полтавськими архівістами саме у ось цьому тритомному виданні «Українська революція 1917-1921. Полтавський вимір. Події. Постаті. Документи». Тож журналісти щиро подякували його упорядникам.

Анатолій Мішин, автор сценарію, заслужений журналіст України

- Не в такі вже й погані часи ми живемо, тому що можемо відкрито читати дуже цікаві історичні документи. Той, хто постарше, розуміє, що я маю на увазі – маємо можливість, тому що раніше, мабуть, і розстріляти могли.

Наукове видання та документальний фільм були виготовлені за кошти обласного бюджету на замовлення Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю обласної державної адміністрації. Перший фільм був присвячений 1917 року, другий – 18-му, зараз –дев’ятнадцятому. Залишилися 20-й та 21 роки української революції. Тож чекаємо на продовження проєкту, висловлювали сподівання численні глядачі. Натхнення у подальшій роботі побажала полтавським журналістам і заступник голови обласної державної адміністрації Катерина Рижеченко. 

Стрічка новин