Чи оформлені офіційно

Вже кілька днів поспіль по всій Україні тривають перевірки у закладах харчування, торгівлі та сфери послуг. Полтавське Управління Держпраці разом зі своїми соціальними партнерами провели роз'яснювальну роботу в одному з торгівельних центрів міста. Чи є неоформлені працівники та що загрожує роботодавцям за такі порушення – далі в сюжеті Марини Покшіної.

Приміщення торгово-розважального центру «Екватор». Спершу працівники Держпродспоживслужби, Управління праці та Пенсійного фонду заходять у магазин техніки. Продавцям роздають брошури із роз'яснюючою інформацією про відповідальність та наслідки нелегальної праці. Утім, брати матеріал хочуть не всі.

- Візьміть, будь ласка.

- Нам неможна нічого в руки брати.

За словами працівників Пенсійного фонду, вони часто бачать ситуації, коли людині не вистачає кількох років страхового стажу. За їх словами, найчастіше причина – саме нелегальна праця якийсь проміжок часу.

Вікторія Мирна, гол. спеціаліст із наповнення бюджету ГУ ПФ України

- На сьогодні право на призначення пенсії має людина, яка досягла 60 років та має 27 років страхового стажу. Страховий стаж – це період, коли людина сплачувала мінімальний страховий внесок. Мінімальний страховий внесок потрібно сплачувати людині 1039 гривень 36 коп.

Йдемо далі у заклади громадського харчування. Тут працівниці стверджують: оформлені офіційно.

- Ви знаєте, що потрібно офіційно працевлаштовуватися?

- Так.

- Ви роботодавець чи найманий працівник?

- Найманий працівник.

- Почитайте брошурку.

Анна Черкаська, головний державний інспектор Держпраці у Полтавській обл.

- До початку роботи повинен бути оформлений трудовий договір, видано наказ про прийняття працівника на роботу та повідомлення територіальних органів ДФС про прийняття цього працівника на роботу.

За словами начальника Управління Держпраці у Полтавській області Сергія Щербака, це лише перша стадія цієї роботи. Зібрану інформацію про нелегальних працівників передадуть у Пенсійний фонд.

Сергій Щербак, начальник Управління Держпраці у Полтавській обл.

- Краще оформити працівника й платити йому зарплату легально, ніж потім виплачувати санкції, які можуть бути накладені за виявлених неофіційних працівників.

За словами директорки Полтавського обласного Центру зайнятості Катерини Клавдієвої, неоформлений офіційно працівник залишається без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою. Додала: на сьогодні кожна друга жінка та кожен третій чоловік з чотирьох не мають 15 років страхового стажу до своїх 45 років.

Катерина Клавдієва, директорка Полтавського обласного Центру зайнятості

- Особисті консультанти роботодавця активно пішли по роботодавцям і індивідуально роз'яснюють, пропонують у разі наявності нелегальних працівників попереджують, що може бути у разі виявлення, пропонують легалізувати. І, якщо працевлаштовуєш безробітного і створюєш нове робоче місце, то ти маєш право отримати ще й певні компенсаційні виплати.

У податковій же повідомляють: якщо ви хотіли влаштуватися на роботу, а начальник відмовляє офіційно укласти з вами трудові відносини, то негайно звертайтеся до них та інших контролюючих органів. 

Алла Рябкова, в.о. начальника ГУ ДПС у Полтавській обл.

- У разі неоформлення з ним трудових відносин він має право і має можливість звернутися до контролюючих органів з відповідними скаргами шляхом безпосереднього звернення в усній формі, письмовій формі, направлення на електронну адресу. А також направлення відповідних скарг на наші сервіси, це досить доступно.

За порушення трудового законодавства юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати. А це – 141 690 гривень у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час та виплату заробітної плати без нарахування та сплати єдиного внеску.

Стрічка новин