Презентація видання «Українська революція 1917-1921. Полтавський вимір»

Сьогодні до Дня Соборності України та Дня пам’яті Героїв Крут у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулася презентація фундаментального тритомного видання, присвяченого 100-річчю Української революції, – «Українська революція 1917-1921. Полтавський вимір. Події. Постаті. Документи». Цей унікальний для України проєкт побачив світ завдяки сприянню облдержадміністрації та обласній раді а також Інституту історії Національної академії наук України, Державному архіву Полтавської області та Центру досліджень історії Полтавщини.

Це третій том проєкту, аналогу якому немає в Україні. І якщо попередній був присвячений питанням українського державотворення, то тут упорядниками продовжено публікацію джерел, що охоплюють період становлення радянської влади на Полтавщині у всіх її проявах від 1919 до 21 року. Як писав сучасник тих буремних подій Володимир Короленко, найуживанішими словами у побуті тоді були експропріація та розстріли. Тож і побудоване видання на документах переважно каральних органів радянської влади. Останні ж не приховували своїх злодіянь.

Валентина Гудим, директорка Державного архіву Полтавської області

- Були такі завдання більшовицької влади – не лише приймати управлінські рішення, а й публікувати їх в пресі. Тому цей том, де ми залучили найбільше видань того часу. Інформація та в основному про розстріли, списки розстріляних, людей, в яких забирали майно, початок боротьби з релігією, початок боротьби з так званими націоналістичними бандами. Тому що першими, хто не сприйняв більшовицьку політику, радянську владу, це були полтавські селяни.

Є тут і спогади полтавців, які після революції емігрували до Західної України чи в країни Європи, і вже там описували події.

Валентина Гудим, директорка Державного архіву Полтавської області

- Ми вважаємо, що ці події очима простих людей будуть дуже цікаві. На жаль, дуже мало фотоматеріалів, тому збірник мало ілюстрований.

Невдовзі видання «Українська революція 1917-1921. Полтавський вимір. Події. Постаті. Документи» буде доступне широкому колу громадськості, представлено в інтернеті. Тож один з його редакторів, відомий історик Олександр Білоусько закликав, насамперед, молодь вдумливо вчитися на таких історичних джерелах.

Олександр Білоусько, директор Центру досліджень історії Полтавщини

- Ми знаємо все, що відбулося, і тепер можемо говорити, чому так сталося, а не інакше, відіграти назад неможливо, а коли відбувалася подія – ніхто не знав, чим вона закінчиться, інакше б не було подій. Через те ви повинні уміти продумувати оце питання. Що могло б бути, чи буде, якби? Оце проблема вибору.

Упорядники видання також ставили за мету на підставі виявлених джерел показати, що зі встановленням влади більшовиків боротьба за соборну і незалежну Українську Народну Республіку не припинялася, вона набувала інших форм національно-визвольної боротьби, насамперед, масової непокори селян, партизанського опору. Всього ж науковці опрацювали близько тисячі архівних документів та зараз працюють над новим збірником, де будуть зібрані кримінально-слідчі справи радянських репресивних каральних органів.

Стрічка новин