Виставка «Українське військо: 1917-1921 років»

Одним із найважливіших атрибутів державності, гарантом безпеки та свободи України є її Збройні сили. Сьогодні вони стримують ворога в Донецькій та Луганській областях, а також готові до виконання поставлених завдань скрізь, де в цьому виникне потреба. Сто років тому значення власного війська для України було надзвичайно важливим, адже молодій державі з перших і до останніх днів існування доводилось боротися з агресією сусідів. Так анонсували науковці Українського інституту національної пам’яті презентацію виставки «Українське військо: 1917-1921 років», що відбулася сьогодні у Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського. Вона присвячена подвигу героїв Крут та 100-річчю Першого зимового походу армії УНР.

На 20 інформативних стендах представлені різні аспекти діяльності Українського війська періоду революції 1917-1921 років. Документи, світлини та карти розповідають про його створення, організацію, легендарних командирів, роди військ, однострої, відзнаки, зброю, найвизначніші військові формації та бойові операції 1917-1921 років. Тут можна дізнатися про одну з найгероїчніших сторінок Української революції – перший зимовий похід армії УНР, що безпосередньо пов’язаний з уродженцями Полтавщини.

Олег Пустовгар, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській обл.

- Можна називати цілу плеяду українських військових діячів, але ми маємо пишатися такими нашими земляками, як Василь Тютюнник – уродженець Хоролу, який у 1919 році командував дієвою дивізією армії УНР, був одним з найближчих соратників Симона Петлюри.

Взагалі українське військо тих років неможливо уявити без багатьох відомих військових діячів, вихідців з Полтавщини. Так одне з найвідоміших добровольчих формувань – Гайдамацький кіш Слобідської України – безпосередньо створював та очолив уродженець Полтави Симон Петлюра. Виставка демонструє, що і 100 років тому Україна існувала, як повноцінна держава: мала власні роди військ, валюту, поштові марки та багато інших, необхідних для суб’єктної держави, атрибутів. Головна ж мета – спростувати старі та нові російські міфи, які досі існують щодо цієї теми.

Юліан Матвійчук, депутат Полтавської міськради, екс-боєць полку «Азов»

- Порівнюючи тенденції 100-річної давнини й сучасної війни, ми назад повертаємося до старих традицій по однострою, головних уборах, привітанням тих часів через те, що перше в армії це бойовий дух, люди мають знати, за що вони воюють.

Під час підготовки виставки організатори використали матеріали як із вітчизняних, так і закордонних архівів, у тому числі – Українського національного музею в Чикаго, Архіву Організації Українських Націоналістів в Лондоні та польського Архіву Інституту Йозефа Пілсудського.

Також присутні, серед яких були школярі, курсанти Полтавського військового коледжу, переглянули відеолекцію з історії українського війська 1917-21 років, створену науковцями Українського інституту національної пам’яті. 

Стрічка новин