Унікальні документи та фото

Держархів представив виставку до Дня Соборності України. Вона складається з двох розділів, містить 50 документів, з них 32 – текстових. Експозицію виставляють традиційно, але щороку змінюють формат.

Виставка складається з двох розділів. У першому представлені документи, що відображають державотворчі кроки в період Української революції 1917-1921 рр. Це Універсали Центральної Ради, проєкти Конституції УНР, фото з проголошення Універсалу 22 січня 1919 року.

Валентина Гудим, директор Державного архіву у Полтавській області

- Кожного року ми змінюємо формат. Незмінним залишається лише перший розділ виставки, де ми показуємо історичні документи, які стали основою нашої незалежності.

Цього року охопили не лише загальнодержавницькі процеси, а й показали злочини, що вчиняли й на території Полтавщини. Є документи, які демонструють участь земляків у всіх урядах, які напрацьовували концепцію державотворення.

До другого розділу ввійшли архівні документи про збройну боротьбу радянської Росії проти України та злодіяння більшовицького режиму на території країни в 1919-20 роках.

На виставці презентували три томи збірника документів «Українська революція 1917-1921. Полтавський вимір. Події, постаті, документи. 1917-1921».

Унікальним вважають деякі документи. 

Тарас Пустовіт, заст. директора Державного архіву Полтавської області

- Є лист Сергія Єфремова до Юрка Коцюбинського, який командував Червоними військами. Лист датований 1918 роком. Він свідчить про те, наскільки злочинно бомбардували Київ, нищили культурні цінності, не говорячи вже про людські жертви.

На окремих стендах представлені портрети полтавців-учасників бою під станцією Крути. Представник Українського інституту національної пам’яті Олег Пустовгар зазначає: є чимало різних міфів про цю подію. Бій під Крутами опоетизували, а на Галичині вживали термін «загинув під Крутами», хоч насправді мова йшла про участь у визвольній боротьбі на території радянської України. 

Виставка триватиме до 1 лютого.

Стрічка новин