22 січня – шоста річниця перших жертв на майдані

Представники офісу Генеральної прокуратури, ДБР, активісти Майдану та рідні загиблих героїв Небесної сотні провели спільну конференцію. Слідчі розповіли, на якому етапі наразі знаходяться справи по Майдану.

Рівно 6 років тому, 22 січня, гумові кулі на Майдані змінилися на бойові. І тоді, вже близько 6 ранку, стало відомо про першого загиблого Сергія Нігояна. Він зазнав смертельного поранення у голову. Згодом смертельне вогнепальне поранення в серце дістав 25-річний білорус Михайло Жизневський. Того ж дня вбили й Романа Сеника. Він – мешканець Львівщини, помер за кілька днів у лікарні. Перед штурмом Майдану зник львів’янин Юрій Вербицький. Його смерть ставлять 21-им або 22-им числом. Юрія Вербицького викрали разом з Ігорем Луценком 21 січня 2014 року. Сьогодні Ігор Луценко – серед присутніх на пресконференції, присвяченій першим жертвам Майдану. Також участь в ній беруть представники ДБР та Генеральної прокуратури, рідні героїв Небесної Сотні. В останніх, як і в Ігоря Луценка, багато запитань щодо проведення розслідувань справ Майдану. 

Ігор Луценко, активіст Майдану

- Мабуть, за цю всю шестирічну історію слідства, можливо, це моя суб’єктивна думка, але вона є, ніколи ще не було таких загроз для розслідування справ Майдану, як зараз. Чому? По-перше, було неправильно застосовано алгоритм обміну полоненими, під час якого було віддано обвинувачених у резонансній справі – так званих «беркутівців».

Ігор Луценко зазначив: не дивлячись на обіцянки з боку відповідних органів, на заочне подальше переслідування беркутівців, фактично цього не сталося. 

Ігор Луценко, активіст Майдану

- Отож треба заново переписувати законодавство. З урахуванням тих практик, що існують, та тих прецендентів, які прапилися. Це потрібно зробити в найкоротші строки. Тому що час іде, і чим більше часу проходить, тим менше в нас ймовірності притягнути когось до відповідальності.

Рідні загиблих на Майдані збентежені тим, що органи прокуратури втратили право проводити досудове розслідування у кримінальних провадженнях і по суті справи Майдану передали до Державного бюро розслідувань. І, мовляв, через організаційні проблеми, пов’язані з ухваленими змінами, розслідування злочинів можуть затягнутися на роки. Представник офісу Генерального прокурора Олексій Донський сьогодні розповів, на якому етапі знаходяться справи щодо перших жертв Майдану.

Олексій Донський, представник офісу Генерального прокурора

- На жаль, стосовно перших трьох вбивств на Майдані, досі слідство не має ніяких результатів. Щодо справи Вербицького, то зараз відбуваються два судових процеси стосовно організатора злочину та того, хто був задіяний у викраденні (Юрія Вербицького).

Окрім чотирьох смертей, говорить Олексій Донський, було завдано тяжких тілесних ушкоджень двадцяти чотирьом особам. З його слів, на сьогодні про підозру у вчинені вказаних злочинів було повідомлено чотирьом колишнім високопосадовцям, 16 співробітникам «Беркуту» та 26 цивільним особам – так званим тітушкам. Утім, у розшук подано 23 особи і відносно 22 до суду скеровані обвинувальні акти. Він додав: не дивлячись на те, що функції слідства припинилися в органах прокуратури і були передані до ДБР, переважна кількість проваджень щодо справ Майдану ведуться тими ж самими слідчими. Вони перевелися до державного бюро рослідувань. Таким є і присутній тут Артем Яблонський.

Артем Яблонський, представник ДБР

- На даний час відбувається етап передачі цих справ. Вони налічують велику кількість томів. Велика кількість потерпілих взагалі за січень. На даний час ми, відповідно, поки інвентеризуємо речові докази, матеріали проваджень, звіряємо томи, щоб прийняти їх до свого провадження і, безумовно, в найкоротші строки зробити все від нас можливе, провести всі слідчі дії, які не були проведені, щоб розкрити ці провадження і спрямувати ці справи за наявністю підстав до суду. Тобто, максимально сил і засобів вкладено в розгляд цих справ.

Зважаючи на всі доповіді слідчих, присутні на конференції рідні загиблих героїв Майдану все ж висловили надію на те, що обіцянки будуть виконані. І, в свою чергу, пообіцяли всіляко контролювати процес та брати участь в справах щодо розслідування загибелі своїх близьких. 

Стрічка новин