Народний обряд «Трусіння рушників» – в Новосанжарському районі

Свята завершилися. Сьогодні, 21 січня, на день Опанаса за старовинною українською традицією жінки «трусили рушники». Цей обряд сьогодні відродили педагоги та учні Пологівського НВК, що у Новосанжарському районі. За цим звичаєм, жінки ходили по селу та сповіщали місцевих про закінчення свят. Як проходить цей обряд – бачила Марина Покшіна.

- Щоб родила вся пашниця, і щоб хліб і пироги на столі завжди були, щоб родилися і гроші, і харчі були хороші.

Обряд починається колядками та щедрівками. Їх для заходу знайшли дві школярки Дар'я Гринь та Софія Кошлай.

Дар'я Гринь, учениця 5 класу Пологівського НВК

- Я вчила з подругою цю щедрівку, з Сонею. Вона мені дала щедрівку і я її з нею вивчила. Ми її розказували.

Софія Кошлай, учениця 5 класу Пологівського НВК

- Ця щедрівка взяла нас за душу. Ми вже такі величенькі, тому нам вже не дуже важко вивчити її.

Далі ведуча розповідає: після освячення води приходить так званий Іван Предтеча та забирає свята на плечі. Потім, за її словами, наступного дня, 21 січня, на Опанаса, і «трусили рушники». Цей обряд прадавній, ділиться директор Пологівського НВК Інна Бровко.

Інна Бровко, директор Пологівського НВК

- Коли ми почали опитувати наших старожилів, мені почали говорити: «Почекай, у нас в селі не так було, у нас у селі ще був один звичай, і був він на Опанаса». Це саме сьогодні, на 21 число, коли святкується в народі День Опанаса. Напевно, нашим жінкам було трішки незручно, а може, й образливо від того, що діти ходили колядували, молодь щедрувала, чоловіки посипали, а жінки залишилися без роботи.

За словами Інни Бровко, участь у цьому дійстві брали саме жінки. Вони убиралися святково, прикрашали себе гребенями. Ходили вони від хати до хати. Розповідали: пора свят закінчилася. Час людям братися до роботи.

- Доброго вечора, діду!

- Добрий день, вам дівчата.

- Довгі ви святки святкували, та й в хаті не прибирали. Прийшли ми вам тут поспівати, та й ладу вашій хаті дати.

За столом сидить дід Опанас. Одна з жінок «трусить рушник». Утім, дід попереджає: викупу не буде. Далі всі разом танцюють танець.

- Ой гоп, чики-чики, та й побила черевики, ой гоп, чики-чики, та й побила черевики. Одна нога тупотить, а другая дриготить.

Так само за обрядом, розповідає Інна Бровко, вони разом із жінками села підуть по хатам. Хочуть поспівати, повеселитися та дати наснагу на увесь 2020 рік. 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію