Народний обряд «Трусіння рушників» – в Новосанжарському районі

Свята завершилися. Сьогодні, 21 січня, на день Опанаса за старовинною українською традицією жінки «трусили рушники». Цей обряд сьогодні відродили педагоги та учні Пологівського НВК, що у Новосанжарському районі. За цим звичаєм, жінки ходили по селу та сповіщали місцевих про закінчення свят. Як проходить цей обряд – бачила Марина Покшіна.

- Щоб родила вся пашниця, і щоб хліб і пироги на столі завжди були, щоб родилися і гроші, і харчі були хороші.

Обряд починається колядками та щедрівками. Їх для заходу знайшли дві школярки Дар'я Гринь та Софія Кошлай.

Дар'я Гринь, учениця 5 класу Пологівського НВК

- Я вчила з подругою цю щедрівку, з Сонею. Вона мені дала щедрівку і я її з нею вивчила. Ми її розказували.

Софія Кошлай, учениця 5 класу Пологівського НВК

- Ця щедрівка взяла нас за душу. Ми вже такі величенькі, тому нам вже не дуже важко вивчити її.

Далі ведуча розповідає: після освячення води приходить так званий Іван Предтеча та забирає свята на плечі. Потім, за її словами, наступного дня, 21 січня, на Опанаса, і «трусили рушники». Цей обряд прадавній, ділиться директор Пологівського НВК Інна Бровко.

Інна Бровко, директор Пологівського НВК

- Коли ми почали опитувати наших старожилів, мені почали говорити: «Почекай, у нас в селі не так було, у нас у селі ще був один звичай, і був він на Опанаса». Це саме сьогодні, на 21 число, коли святкується в народі День Опанаса. Напевно, нашим жінкам було трішки незручно, а може, й образливо від того, що діти ходили колядували, молодь щедрувала, чоловіки посипали, а жінки залишилися без роботи.

За словами Інни Бровко, участь у цьому дійстві брали саме жінки. Вони убиралися святково, прикрашали себе гребенями. Ходили вони від хати до хати. Розповідали: пора свят закінчилася. Час людям братися до роботи.

- Доброго вечора, діду!

- Добрий день, вам дівчата.

- Довгі ви святки святкували, та й в хаті не прибирали. Прийшли ми вам тут поспівати, та й ладу вашій хаті дати.

За столом сидить дід Опанас. Одна з жінок «трусить рушник». Утім, дід попереджає: викупу не буде. Далі всі разом танцюють танець.

- Ой гоп, чики-чики, та й побила черевики, ой гоп, чики-чики, та й побила черевики. Одна нога тупотить, а другая дриготить.

Так само за обрядом, розповідає Інна Бровко, вони разом із жінками села підуть по хатам. Хочуть поспівати, повеселитися та дати наснагу на увесь 2020 рік. 

Стрічка новин