13 січня за новим стилем українці відзначали Щедрий вечір

Цей обряд прийшов із стародавніх, ще язичницьких часів. За християнським календарем – це день преподобної Меланії. В народній традиції обидва свята об’єднали в одне і тепер українці святкують Щедрий вечір або Меланки. Вони зберігаються і передаються в народі із поконвіку. «Полтавська щедрівка». Театралізоване етнографічне дійство, присвячене народним традиціям зустрічі Старого Нового року, відбулося сьогодні у фойє Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського. Величальні українські народні обрядові пісні прийшло послухати чимало полтавців.

За давньою українською традицією 13 січня, напередодні Старого Нового року, заведено щедрувати. Щедрувальники ходять по хатах родичів, сусідів та знайомих, співають пісні, бажаючи багатства та злагоди в оселі. Ось і науковці відділу етнографії Полтавського краєзнавчого намагалися інсценувати, як це все відбувалося десь сто років тому.

Катерина Штепа, науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Полтавський регіон був значно більший, ніж Полтавська область. Етнографічна Полтавщина – вона аж до Вишгорода на Київщині, і велика частина Сумської, Чернігівської і Черкаської областей, які туди входили раніше. Звичайно, традиції дуже різноманітні. Всього осягнути ми не змогли, але відтворити намагалися щедрівки такі, які були на Полтавщині.

Передати столітні традиції музейникам вдалося досить колоритно,  адже при підготовці театралізованого дійства вони спиралися на дослідження етнографів XIX століття, матеріали наукових розвідок не одного покоління працівників Полтавського краєзнавчого.

Катерина Штепа, науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- На Полтавщині інколи водили і козу, це відомий персонаж для щедрування, але на кінець XIX століття це вже були не часті випадки. А от Меланку водили дуже часто, Меланки були дуже різними, були підмінні – тобто, перевдягнені хлопці, були Меланки у вигляді нареченої, красивої дівчини, були також пара – старий дід і молода Меланка.

Саме останню фольклорну сюжетну лінію й відтворили науковці на музейних сходах. Щедрівки теж лунали ті, що полюбляли співати на Старий Новий рік на Полтавщині – «Ой на річці, на Йордані», «Меланка ходила», «Ой сивая, та і зозуленька». Костюми теж підбирали ретельно. Вони не з тих, які пощастило віднайти під час етнографічних експедицій. Унікальні експонати ретельно зберігаються в фондах музею. Але ці теж автентичні, з приватних колекцій, старих бабусиних скринь. 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію