Сьогодні православні відзначають День Святого Василя

Святий Василь народився близько 330 року в місті Кесарія Кападокійська, що в Малій Азії. В його сім'ї шанували християнські звичаї. Батько святого був адвокатом и викладав риторику.

Свою першу освіту Василь отримав під керівництвом батька та бабки Макрини, яка добре зналася на християнстві. Коли його рідні померли, Василь поїхав у Константинополь, аби вивчити там риторику, філософію, астрономію, математику, фізику та медицину. Він дуже добре навчався та досконало оволодів цими науками. Проте після навчання святий повернувся до Кесарії, аби викладати там риторику. В 362 році переїхав до Антіохії, де й отримав сан диякона, а в 365 році — сан пресвітера. Він піклувався про свою паству, чим і заслужив високу повагу та велику любов. Також святий мав дар зцілення та вмів передбачати майбутнє, передає СТБ.

Святий Василь прожив недовго. Він помер в 379 році та був канонізований за свої добродіяння та допомогу людям. Після себе святий залишив багато праць на богословну тематику: 16 бесід на різні псалми, 5 книг про захист православного вчення про Святу Троїцю, правила чернецтва, книгу про Святий Дух тощо. До святого Василя моляться за здоров'я та прощення гріхів у Бога. Кажуть, при житті він володів такою силою, що міг просити у Господа прощення грішнику, який зрікся Христа, змусивши його щиро покаятися.

Традиції на Святого Василя. У цей день прийнято зранку ходити посівати. Щоправда, посівати мають право лише хлопчики та чоловіки. За повір'ям, першим у цей день має зайти в хату чоловік, аби принести з собою в родину добро та достаток. Традиційно посівають зерном, в основному — житом, пшеницею. Першому засівальнику, як правило, приділяють особливу увагу, тому зранку хлопці намагаються встати якомога раніше, аби прийти першими до оселі. Зерно, яким засіватимуть дім, потрібно зберігати і в жодному разі не викидати.

Цього дня з самого ранку господині готують до столу щедру кутю, в яку додають родзинки, мед, горіхи і навіть цукерки. Її потрібно з'їсти до останньої крихти, аби цілий рік бути здоровими і удачливими. Також на це свято прийнято готувати вареники з сиром та млинці. Саме цими стравами починають застілля. На столі має бути 12 страв. Чим багатший стіл, тим багатше пройде рік, кажуть старі люди. Тож не шкодуйте, а подавайте м'ясні страви, рибні, молочні й про солодощі не забувайте. На це свято в домі потрібно мати грошовий запас і не можна позичати гроші, аби не віддати нікому свій достаток.

Існують також прикмети і про погоду. Якщо у день святого Василя сніг чи туман — чекайте на гарний врожай, вітер — врожай горіхів, сонячно — рання весна.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію