Старий Новий рік: історія і традиції

13 січня люди накривали багаті столи, гуляли, ворожили, веселилися.

Старий Новий рік відзначають у ніч з 13 на 14 січня. Це унікальне свято виникло внаслідок зміни літочислення.

Старий Новий рік відзначають не тільки в нашій країні. Це свято популярне і в Сербії, Чорногорії, Росії, Швейцарії, Північній Африці та Японії. Як з'явився Старий Новий рік і які звичаї і традиції зберегло це свято?

Старий Новий рік з'явився з 1918 року. До цього царська Росія вела літочислення за юліанським календарем. Але в Європі був прийнятий григоріанський календар, у якому всі дати були зміщені на 13 днів. Так, за юліанським календарем Новий рік був 14 січня, і, коли у 1918 році на території сучасної України прийняли григоріанське літочислення, Новий рік перемістився на 1 січня.

Рада народних комісарів прийняла відповідний декрет, який 26 січня підписав Ленін. Рівно через рік жителі Радянської Росії, а з початку 1920-х років і Радяської України почали святкувати Новий рік за новим та старим стилем.

Традиції свята. В Україні і Білорусі 14 січня відзначають Василів день - свято землеробства і "щедрого вечора".

У цей день люди накривали столи, гуляли, ворожили, веселилися. Вважалося, що чим багатший буде святковий стіл, тим кращим буде врожай і рік буде вдалим і щасливим. Також Василь вважався покровителем свинарів, тому намагалися обов'язково приготувати страви зі свинини. Пізніше традиційною старо-новорічною стравою стали вареники, які ліпили всією сім'єю. Один з вареників робили із "сюрпризом". Туди клали монетку (символ достатку) і щедро сипали перець.

У Старий Новий рік було прийнято, щоб першим гостем був чоловік - тоді в будинку весь рік буде щасливо, ситно і благополучно. У жодному разі в свято не позичали грошей. А за столом повинні були збиратися і чоловіки, і жінки. Якщо ж гуляла тільки жіноча компанія, то це обіцяло самотність у році, що наступив. 14 січня не виносили з хати сміття - щоб не винести удачу.

Обов'язково треба впустити в будинок щедрувальників та обдарувати їх. На свято треба було одягнутися в найбільш ошатний одяг. Також уникали вимовляти слово "тринадцять" і рахувати дрібні монети.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію