Археологічні підсумки 2019 року

Минулого року на Полтавщині працювало чимало археологічних експедицій. Кургани та майдани нашого краю досліджували полтавські, львівські, київські та харківські науковці. Вони виявили й загадкові поховання, кістяні, мідні та золоті прикраси, елементи зброї, знаряддя праці, поховальні керамічні артефакти. Це далеко не повний перелік знахідок врожайного  археологічного року.

Традиційно археологи не могли оминути своєю увагою Більське городище, що у Котелевському районі. Там в різний час працювало три експедиції, проводилися рятівні дослідження в урочищі Безодня та Марченки, де знайдено ряд прикрас, акінак, бойову сокиру та архаїчні вістря стріл. В урочищі Барвінкова Гора знайдено загадковий некрополь із 25 могил зі скромним поховальним інвентарем - намистом, залізними браслетами, бронзовими кільцями, пряслицем та голкою. Його могли побачити численні відвідувачі фестивалю «Гелон - фест».

В’ячеслав Шерстюк, директор КЗ «Центр охорони та дослідження пам’яток археології» Полтавської облради

- Це теж надзвичайно цікавий об’єкт. Він показує що далеко не всіх померлих мешканців Більського городища ховали в курганах, багато було грунтовних могильників, які тільки почали масово проявлятися і розкриття суцільних площ показує що можливо ми ще далеко не все  знаємо про їх мешканців, вірування, обряди. 

А 11 серпня харківські науковці у непограбованому похованні VI століття до нової ери, що насправді буває надзвичайно рідко, знайшли золоті прикраси, зброю та інші артефакти скіфського часу. Але найголовнішим для археологів стало те, що розміщення усіх предметів в первісному вигляді дає можливість провести в майбутньому  реконструкції поховального обряду, деталей одягу на якій були кріплені золоті предмети.   

В’ячеслав Шерстюк, директор КЗ «Центр охорони та дослідження пам’яток археології» Полтавської облради

- Знахідки, які є в пограбованих курганах вони теж цікаві, але вони переміщені, ми не знаємо куди вони були покладені , а місце розміщення може нести теж багато додаткової інформації, розкривати релігійні погляди. Вірування людей. 

До речі сам комплекс з Більського городища став окрасою експозиції, що була презентована наприкінці року в музеї археології харківського університету Каразіна. Також в липні науковці полтавського педуніверситету досліджували поселення в урочищі Озеро на території Великого Більського городища. Там знайдено кілька цікавих артефактів, зокрема й дві давньоримські фібули. За словами науковців - найголовнішим підсумком археологічного року є наукова цінність та можливість наблизитися до розгадок минулого.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію