У Києві пройшла зустріч з представником команди Truth Hounds

Член цієї громадської організації здійснили понад 50 польових місій з виявлення фактів воєнних злочинів у східній Україні та Криму. А саме про обстріл селища Новолуганське. Національна поліція кваліфікувала цей злочин, як теракт. Що відомо на сьогодні, дізнавалася наша спеціальна кореспондентка з Києва Ольга Соломаха.

Два роки потому команда ГО Truth Hounds збиралася у пресцентрі Українського кризового медіа-центру. Мета була – оприлюднити результати свого розслідування на основі 17 свідчень, аналізу 6 місць влучення снарядів в цивільні об’єкти та інших фактів, зібраних в ході 4 польових місій. Снаряд під подушку – така тема сьогоднішньої конференції. Її спікер – Ярополк Бриних. Він під час інтерв'ю пояснив: 18 грудня 2017 року, коли всі готувалися до дня Святого Миколая, обстріляли селище Новолуганське Донецької області. Обстріл вівся із «Граду». Через два дні після трагедії, команда Truth Hounds вперше здійснила туди свою місію. 

Ярополк Бриних, член правління ГО «Truth Hounds»

- Сорок п'ять цивільних споруд постраждало внаслідок обстрілів. Серед яких – захищені міжнародними правами об'єкти: школа, дитячий садочок та церква. Об'єкти, які ні в якому випадку не можуть буди воєнною ціллю. Це те, що вони на той момент побачили. На той момент жителі були налякані. 

«Пам'ятаю, як все літало. Заграва, крик, сльози. Люди урозтіч. Спершу був свист. Я накрила трирічного сина ковдрою і почала рахувати».

«У цей час я була в ванній, вже було темно, я почула вибух. Чоловік побіг у гараж. Якби залізні ворота в гаражі не витримали, все полетіло б у дім. Я вискочила надвір, хотіла спуститися вниз, у погріб, і побачила, що у нас вилетіла стіна з гіпсоблоку, навколо по вулиці все горіло.»

«Після розриву просто перед мене полетіло каміння, сміття, скло, земля, пил. Я тоді була в кімнаті, яка виходила на південний захід. Снаряд розірвався за метр від південнозахідного фасаду мого дому. Я закрила голову руками і закричала».

Національна поліція практично одразу кваліфікувала обстріл, як теракт. Ярополк Бринний каже: паралельно провели своє рослідування. Для документування цього обстрілу команда Truth Hounds здійснила чотири польові місії в Новолуганське. Провели там детальні інтерв’ю із сімнадцятьма очевидцями острілу. Проаналізували 6 місць влучень снарядів у цивільні об’єкти. 

Ярополк Бриних, член правління ГО «Truth Hounds»

- У результаті цього розслідування, що, по-перше, стрільба велася з РСЗВ «Град». Ця зброя має широку кучність стрільби, покриває великі площі. Від неї страждає цивільне населення, а не військові. По-друге, вдалося виявити, що стрільба велася з боку Горлівки і Єнакієвого. Тобто в один і той же день було випущено 40 снарядів з двох різних точок. Вдалося виявити, що в той період там було незаконне озброєне формування «Корса».

«Корса» – це позивний керівниці загону Качури Ольги. Ярополк Бринних розповів: це сумнозвісна персонажка у сепаратистських колах, героїня так званих «ДНР». Вона працювала у Донецькій міліції, потім була звільнена. Від початку воєнних дій на Донбасі, каже, знайшла себе у рядах бойовиків так званої «ДНР». На її руках сотні операцій, провокації і десятки воєнних злочинів, подібних до обстрілу Новолуганського. 

Ярополк Бриних, член правління ГО «Truth Hounds»

- Що далі ми будемо робити з цією інформацією? По-перше, всі дані передамо в СБУ. По-друге, вони будуть передані до міжнародного кримінального суду. По-третє, надалі проводитимимо роботу з правоохоронними органами, щоб тим чи іншим чином покарати винних. Тому що, наприклад, коли цивільні постраждалі звернулися до місцевої влади місцева влада сказала: «нехай вам дають гроші на відновлення ті, хто вас обстріляв». Тепер ми знаємо, хто обстріляв.

Стрічка новин