День Святої Варвари: що треба знати про свято

Православні християни 17 грудня шанують пам’ять Святої Великомучениці Варвари – рукодільниці та покровительки жінок. Про історію свята, а також його традиції та заборони – читайте далі.

Свята Великомучениця Варвара була дуже здібною до вишивання – вишила ризи для самого Ісуса Христа.

Історія святої Варвари. Народилася в язичницькій родині в місті Іліополі (сучасна Сирія) за часів римського імператора Максиміліана (305-311 роки). Мати дівчинки рано померла. Її виховував батько-язичник, проте Варвара з дитинства замислювалася над християнськими істинами. Дізнавшись про це, батько віддав дочку на суд місцевої влади. Дівчина не зреклася Христа, за що її піддали жорстоким катуванням. Наступного дня вранці Варвара прокинулася без жодних ран на тілі. Тоді розгніваний імператор Максиміліан наказав батькові вбити дочку, відтявши голову. Невдовзі після страти чоловіка вразила блискавка. Через кілька століть нетлінні останки святої Варвари перенесли до Константинополя, а в VIII столітті – до Києва. В Україну їх перевезла дружина київського князя Святополка Ізяславовича Варвара. Князь Святополк-Михайло побудував Михайлівський Золотоверхий собор, де і зберігалися мощі святої Варвари більш ніж 800 років. Нині вони покояться у Володимирському соборі.

Традиції та заборони на Варвари. Віряни у молитвах просять святу про захист від раптової смерті, від хвороб та про пом’якшення батьківського гніву. Також її вважають своєю покровителькою будівельники, шахтарі та ремісники. Проте Варварин день – це, передусім, жіноче свято, у яке гріх прати, білити та глину місити, проте можна вишивати і ткати. Вважається також, що Варвара допомагає у важких пологах.

У свято заведено пекти пироги з маком та пригощали ними худобу – щоб краще плодилася. Господині також варили кутю та узвар – щоб хліб та садовина водилися. А дівчата в цей день ворожили на долю – ламали в саду гілочки вишень і ставили у воду. Якщо зацвітали на Різдво – до шлюбу у новому році.

Саме 17 грудня вважалося у народі днем повороту на весну. Варвара ночі урвала, а дня приточила – мовиться у прислів’ї.

Прикмети на День Варвари

Яка погода на Варвари, така й на Різдво. Якщо в ніч проти Варвари небо чисте – до холодів. Якщо до цього дня сніг не випав – зима буде теплою.

Якщо горобці збираються купками на деревах і цвірінькають – зима буде тепла. У цей день тепло – до хорошого врожаю наступного року. Мороз на Варвари – до довгої та холодної зими

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію