13 грудня відзначають День святого Андрія Первозванного

Це свято релігійне і народне. Вважається, що Андрія відкриває цикл новорічно-різдвяних свят в українській традиції.

Історія свята. Християнська легенда свідчить, що святий Андрій названий Первозванним, тому що був покликаний першим з 12 апостолів та учнів Ісуса Христа. Він був свідком служінь спасителя, його розп'яття та воскресіння з мертвих. За переказами, апостол Андрій проповідував у Криму, потім по Дніпру дійшов до місця, де згодом виник Київ. "На горах цих засяє благодать Божа: велике місто буде тут", – сказав апостол учням. Він був розп'ятий у грецькому місті Патри (Патрас) на хресті, що мав X-подібну форму. Згодом цей хрест отримав назву Андріївський. Хоча Андрій Первозванний – християнський святий, однак народні традиції, звичаї та обряди в цей день мають дохристиянський характер, наприклад ворожіння на долю.

Також батьки доньок й дівчата на Андрія Первозванного просять святого про вдале заміжжя. У народі ще це свято називають Калита. Воно вважається парубочим святом, оскільки у Андріївську ніч парубкам дозволено було бешкетувати і робити різні збитки, а дівчата цієї ночі ворожили – дізнавалися свою долю. Свято Андрія було святом молодіжних гулянь, де юнаки і дівчата шукали собі пару для подружнього життя.

Що не можна робити на День Андрія Первозванного

Цього дня, каже народ, не можна шити й ткати. Щоб не накликати біди, цими ремеслами сьогодні займатися не можна було категорично. Варто також відкласти різні хатні роботи. Всі інші заборони на Андрія Первозванного лунають із боку церкви. І пов'язані вони в основному з ворожінням.

Також церква нагадує, що триває піст. Тому церква рекомендує на Андрія піти в храм на службу й помолитися. У незаміжніх жінок є шанс у цей день вимолити собі щасливе сімейне життя. Не варто в цей день влаштовувати гучні гуляння з алкоголем. 

Прикмети на День Андрія:

– Якщо на 13 грудня не випаде сніг, зима буде тепла й малосніжна, якщо випаде – холодна й сніжна.

– Якщо тиха вода – хороша зима, шумна – тріщатимуть морози, будуть бурі, заметілі.

– Червоний вогонь в печі – на холоднечу, білий – на відлигу.

– Якщо у Свято Андрія мороз, то й зима буде з морозною.

– Зимно, але сонячно? Бути хорошому врожаю.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію