«Афганістан очима хірурга. Кандагар 1987-1988»

Під такою назвою у Полтавській обласній універсальній бібліотеці імені Івана Котляревського відбулася презентація книги нашого земляка, військового лікаря з Полтави Михайла Шика. Ініціаторами її видання стали колишні воїни-афганці, які після презентації передали спогади побратима бібліотекам, школам та лікарняним закладам Полтавщини.

Автор книги, військовий лікар Михайло Шик, перебував в Афганістані протягом 13 місяців у 1987-88 роках. Там він в щоденнику вів записи, які потім вже вдома опрацював і систематизував. Саморобну книгу в єдиному екземплярі з текстом, набраним на друкарській машинці, свого часу передали Полтавському Краєзнавчому музею для експозиції у відділі, присвяченому війні в Афганістані. На жаль,  видати спогади автор не встиг, пішовши з життя 2001 року. І ось у лютому цього року, готуючись до відзначення тридцятої річниці виводу військ з Афганістану, рукописи побачили колишні воїни-афганці.

Іван Петренко, учасник бойових дій в Афганістані, учасник АТО

- Я ознайомився з записами, прочитав, і мене дуже вразив стиль, манера подачі, інформація. Простота. Немає ніякої політики, гола правда про події, що відчували солдати, офіцери в Афганістані. Тому ми поставили перед собою завдання, це група ветеранів війни в Афганістані, підготувати і видати цю книжку.

Тут розповідається про нелегкі військові будні хірурга, який рятував поранених радянських бійців, не відмовляв у допомозі й місцевим жителям.

Іван Петренко, учасник бойових дій в Афганістані, учасник АТО

- Михайло Миколайович був начальником хірургічного відділення, і ким би ми там в Афганістані не були, чи танкістом, чи сапером, чи льотчиком, якщо ми отримували поранення чи контузію, ми опинялися однаково, в одній площині – на хірургічному столі і отримували необхідну медичну допомогу.

Неабияке враження книга справила і на лікаря-анестезіолога Валерія Похилька.

Валерій Похилько, проректор з науково-педагогічної та виховної роботи УМСА

- Це не просто спогади лікаря, це дійсно практична настанова для лікарів саме в ситуації політтравми, допомоги військовим під час війни. Це не просто історична книга, а саме книга сьогодення, яка покаже історичний контекст Афганістану з тих позицій, які зараз переживає наша країна.

Юлія Заяць, студентка УМСА

- Цікаво почути дещо інший погляд на Афганістан, ніж те, що нам розповідали до цього. Ми розуміємо, підручник – це одне, а люди, які це бачили, вони бачать це по-іншому, справжнім.

Спогади були записані російською мовою, тож перекласти на українську, систематизувати їх стилістично, правильно написати медичні терміни афганцям допомагали філолог та медик. Книга «Афганістан очима хірурга» надрукована накладом 200 штук. Видання стане в нагоді сучасним військовим медикам, говорять воїни-афганці. А ще вони прагнули зберегти пам’ять про свого побратима.

Стрічка новин