Виставка «Зневажений геноцид»

«Зневажений геноцид». Доля ромів у зоні німецької окупації України під час Другої світової війни. Під такою назвою у Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відкрилася виставка, що стала результатом міжнародного проєкту. Її організаторами виступили Берлінська Спілка «Освітня ініціатива з роботи заради миру» та Український центр вивчення історії голокосту з Києва.

Виставка складається з 20 стендів і містить архівні документи та сімейні світлини, представляє особисті історії тих, кому пощастило пережити геноцид. На одному з них – розповідь Ольги Волошиної, яка зараз живе в Житомирі, але була свідком вбивств ромів у Миргородському районі. Це моя бабуся, розповідає голова Громадської організації «Миргородські роми» Микола Чернявський.

Микола Чернявський, голова ГО «Миргородські роми»

- Що вона розповідала, приходили німці, спалили село, її дядька, батька, матір, маму – всю сім’ю спалили. А її спасла її краса, її поліцай викинув через її красу.

Михайло Тяглий, науковий співробітник Українського центру вивчення історії голокосту

- Інколи німці хапали якийсь кочовий табір, який мандрував лісами, вважали їх шпигунами, що підтримували партизан, але це було характерне для 41 року. А починаючи з 42–го року німецькі окупанти перейшли до повного тотального нищення ромського населення як кочових, так і осідлих.

Як розповів Микола Чернявський, в нашій області зараз проживає вісім ромів, свідків того геноциду – у Біликах, Санжарах, Лубнах.   

За словами ж організаторів виставки, проєкт покликаний донести до якомога ширшої української та європейської аудиторій історію геноциду ромів України за часів нацизму. Адже ця драматична тема десятиліттями була абсолютно недослідженою. Та й саме суспільство не дуже хотіло чути про їх трагічну історію.

Михайло Тяглий, науковий співробітник Українського центру вивчення історії голокосту

- Є якісь дуже загальні уявлення, що начеб-то з ромами таке відбувалося через те, що націонал-соціалісти їх переслідували за те, що роми були асоціальним елементом, не хотіли працювати. Насправді це не так, ідеологічне підгрунтя – це була расова ідеологія.

На українських теренах цей геноцид був особливо жорстокий, тут лише в німецькій зоні окупації було знищено близько 13 тисяч ромів, а якщо брати землі, що контролювали румунські війська, ця цифра сягатиме й до 25 тисяч. Для невеликого етносу – це дуже великі втрати, говорять науковці. 

Михайло Тяглий, науковий співробітник Українського центру вивчення історії голокосту

- Дослідження дозволяє нам дійти висновку, що на теренах України фактично мало не всі роми були вбиті під час націонал-соціалістичної, нацистської окупації. Це дуже відрізняється від ситуації по інших країнах окупованої Європи, колишнього Радянського Союзу, наприклад, в Литві третина ромів така трагічна доля спіткала.

Виставка працюватиме у Полтавському Краєзнавчому музеї два тижні. Її матеріали представлені в інтернеті на сайті Українського центру вивчення історії голокосту. Окрім неї, створено серію відеороликів. А незабаром в Берліні буде відкрито німецькомовну версію виставки. 

Стрічка новин