В Україні стартував пробний перепис населення

Проводять його з 1 по 26 грудня цього року.

І поки що – лише в частині Оболонського району м.Києва та Пісківськівській об'єднаній територіальній громаді Бородянського району Київської області. У Державній службі статистики в Україні пояснюють – це підготовчий етап до проведення Всеукраїнського перепису населення 2020 року. Спочатку міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет пропонував нестандартні формати обліку населення. Зокрема, розробляли ідею об'єднати всі існуючі реєстри – виборців, боржників, актів цивільного стану, реєстри фондів соцстраху та соціального захисту населення тощо. Так планували отримати електронний перепис.

Разом з фахівцями з математики і соціології ми проводимо його за таким алгоритмом.

1. Збираємо анонімну інформацію у мобільних операторів про кількість користувачів та їх розташування.

2. Збираємо дані з реєстрів про дітей (РАЦСи) і пенсіонерів (Пенсійний Фонд). Адже ці групи мають менше проникнення мобільних.

3. Проводимо «калібруючі» соціологічні опитування. Уточнюємо, скільки сім-карт припадає в середньому на одного українця в різних групах.

4. Вставляємо ці дані в математичну модель.

У підсумку, ми отримуємо досить точну модель того, скільки людей мешкає, в яких населених пунктах.

Втім, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи Елла Лібанова таку ідею розкритикувала. За її словами, електронний перепис населення – це не лише чисельність. Як мінімум, це ще і статево-віковий склад.

Країна – це не територія, не банки і не бізнес, хоча все це є дуже важливим; країна – це передусім люди, їхня якість і тривалість життя, рівень освіти, статус на ринку праці, джерела доходів, склад родини, кількість дітей, визначення своєї етнічної приналежності, рідна мова.

В уряді вже підготували проєкт постанови про проведення повноцінного перепису. Всеукраїнський перепис населення планують провести у грудні 2020 року. Нагадаємо, востаннє облік проводили у 2001 році. Тоді нарахували 48 млн 457 тис. українців.

Стрічка новин