Готичні собори середньовічної Європи – у Полтаві

П’ять неповторних готичних соборів середньовічної Європи сьогодні могли побачити відвідувачі Полтавського Краєзнавчого музею імені Василя Кричевського. Їх унікальні макети в техніці орігамі представив викладач Мелітопольського педагогічного університету Олександр Брянцев.

Собор Паризької Богоматері, Реймський, Міланський, Собор святого Віта у Празі та найвища в світі лютеранська церква – Ульмський собор в Німеччині. Це макети шедеврів світового значення. Як розповідає майстер, його захоплення почалося з того, що, вчившись на дизайнера, він отримав завдання зробити паперову конструкцію. Вивчаючи стиль орігамі, Олександр ознайомився з цікавими роботами митців з Гонконгу, Нідерландів, Китаю. Але не зупинився та вирішив йти далі, показати не лише зовнішню, а й внутрішню красу готичних храмів.

Олександр Брянцев, викладач кафедри інформатики Мелітопольського педагогічного університету

- Ви побачите не лише внутрішнє оздоблення, адже бумага не може передати всієї краси, але й статуї, органи, колони, нефи – це можна побачити в інтерпретації архітектурного орігамі як техніки, в якій виконані ці роботи.

Паперові деталі макетів Олександр вирізає на спеціальному пристрої, а потім збирає вручну без клею з’єднувальними кронштейнами. В залежності від складності, робота над одними макетом триває до двох місяців, а збір – від десяти хвилин до двох годин. Окрім архітектурних особливостей споруд, занесених до світової спадщини ЮНЕСКО, майстер враховує й історію готичних храмів. Адже цей архітектурний стиль з’явився у Франції в 12 столітті, поширився на всю Західну Європу та розвивався до 16 століття. 

Олександр Брянцев, викладач кафедри інформатики Мелітопольського педагогічного університету

- То готика, є такий вираз, як пламеніюча готика, бо вікна, вони за своєю конструкцією відображають полум’я вогню. Якщо підсвітити, подивитися уважніше, то можна побачити, що деякі собори, вони палають, палають архітектурним камінням.

Не лише у звичайних відвідувачів, а й у знаних архітекторів макети готичних соборів викликають справжнє захоплення. Насамперед, тонкою роботою, вишуканістю.

Оксана Белявська, кандидат архітектури

- Для глядача, видовищності це просто неперевершені речі, їх треба робити. Вони передають всю витонченість готичної архітектури, тим більше, що це пам’ятки світового значення. А вертикаль – це потяг до бога, тому і готичні храми, вони якраз і спрямовані на те, щоб показати вертикалізованість світу, що будь-яка людина повинна прагнути до бога, йти туди, в небеса, і прагнути досконалості.

А в планах Олександра Брянцева – представити в майбутньому Вестмінстерське абатство Лондона та ще понад десять макетів різноманітних архітектурних світових шедеврів.

Сергій Блавацький, кореспондент

- За словами майстра, жодну з цих архітектурних споруд він не бачив на власні очі, адже робив це все за фотознімками туристів. Але це не завадило йому відтворити масштаб, справжню велич цих готичних шедеврів.

Стрічка новин