На Полтавщині земля, імовірно, буде однією із найдорожчих в Україні

Іноземцям її купляти не дозволять, хіба що – через референдум. Власникам паїв обіцяють захист і підтримку. Про запровадження ринку землі, строки і механізм аграрних нововведень та плани уряду стосовно них мова йшла у Полтаві на Всеукраїнському форумі. Там побували і наші журналісти.

Земельне питання нині – одне із найважливіших в Україні. Його жваво обговорюють на всіх рівнях. Тож не випадково, що зала, де проходив форум, була заповнена вщент. На початку дискусії до неї запросили й людей, які прийшли до будівлі облдержадміністрації із протестними плакатами. Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький розповів: головна мета форуму – досягти, як мінімум, трьох цілей.

Тарас Висоцький, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства

- Перше – це надати людям можливість вільно розпоряджатися своєю власністю. Друге – це надати новий економічний імпульс розвитку аграрного сектору. Третє – це надати можливість фермерам, аграріям, які зараз працюють в сільському господарстві, далі там працювати, новим – створювати фермерські господарства та розвиватися.

Але поки що фермери та представники місцевої влади до нововведень ставляться з недовірою.

Олена Іванова-Литвин, представниця ФГ «Гелон» Зіньківського району

- Потрібно доопрацювати Закон «Про ринок землі». І все-таки ключовим гарантом повинна виступити держава. Скупити держава землю, а потім віддавати фермерам, землевласникам.

Микола Смаль, депутат Сергіївської ОТГ Гадяцького району

- Я сам фермер. Маю в обробітку 300 гектарів землі. Але коштів викупити немає. Непонятні правила гри. Непонятно, скільки земля буде коштувати. По всім положеніям бачимо, що грошей не вистачить її викупити, бо земля буде дуже дорога.

Дійсно, земля коштуватиме недешево, зазначали учасники форуму. А тим більше на Полтавщині, яка здавна славиться родючими чорноземами.

Тарас Висоцький, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства

- На старті земля коштуватиме від 40 до 60 тисяч за гектар у залежності від регіону. Полтавщина – тут буде вища стеля – від 60 тисяч за гектар і вище.

Тому цілком зрозумілим є побоювання багатьох полтавців, що землю можуть скупити іноземці. 

Павло Повшедний, начальник відділу АПР Пирятинської РДА

- Повинна бути золота середина між зацікавленістю власника земельного паю, який у різних життєвих обставинах повинен мати право на продаж цієї землі. І разом з тим ми повинні якось захистити свою землю від скупки її іноземцями.

Микола Смаль, депутат Сергіївської ОТГ Гадяцького району

- Про іноземців взагалі мови немає, щоб вони сюди прийшли. У них є свої держави. Хай там купляють землі. Їм Бог дав їхню землю, хай там займаються. До нас нічого.

Уповноважений Президента України із земельних питань Роман Лещенко запевнив: іноземцям землю не віддадуть.

Роман Лещенко, уповноважений Президента України із земельних питань

- Президент чітко сказав, що допуск іноземців до земель сільськогосподарського призначення можливий лише виключно через всеукраїнський референдум. На первинному етапі ніяких іноземців у відповідному законі не буде.

На форумі наголошувалося: серед основних пріоритетів земельної реформи – дерегуляція з питань землеустрою, реформа Держгеокадастру та всієї системи управління земельними ресурсами; значне делегування повноважень щодо управління землею до ОТГ та місцевих рад; забезпечення фермерів достатнім фінансуванням на купівлю землі та інші потреби свого розвитку; антирейдерська реформа. До 1 серпня наступного року мають сформувати усі необхідні механізми. Упродовж двох місяців опробувати їх і запустити у дію.

Тарас Висоцький, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства

- З 1 жовтня має бути запущений обіг земель. Буде запущена система земельного моніторингу. Всі дані будуть відкриті. І будемо постійно, разом з усім суспільством дивитися. У тому числі, при потребі, вносити корективи.

Роман Лещенко, уповноважений Президента України із земельних питань

- Нам дуже важливо почути максимальну кількість думок. Ми готові до конструктивної критики. Ключовий посил у нас зараз – виконання комунікативної функції, проведення роз’яснювальної роботи.

Дискусія у суспільстві щодо земельної реформи ще продовжуватиметься. Подібні форуми проходять в усіх областях України. Їх спікери обіцяють врахувати усі зауваження та пропозиції, внісши правки до відповідного законопроекту.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію