В Державному архіві відкрилася виставка, присвячена темі Голодомору

23 листопада в Україні відзначатиметься День пам’яті жертв голодоморів 1932-33-го років. З цієї нагоди співробітники Державного архіву Полтавської області підготували документальну виставку, де на основі численних архівних матеріалів розповідається про основні причини, перебіг подій та трагічні наслідки геноциду 32-33 років на Полтавщині.

На кількох стендах представлено лише 52 документи з багатьох тисяч, що є в полтавських архівосховищах, та які промовисто свідчать про насильницьку колективізацію, «розкуркулення» селян, хлібозаготівельні кампанії, масовий терор на селі. Тут – постанови вищих органів влади, місцевих партійних та радянських органів, силових структур «Про охорону соціалістичної власності», «Про занесення населених пунктів на чорну дошку», про застосування репресивних заходів до «саботажників». Є тут і газетні повідомлення про розгортання мережі Торгсинів у Полтаві.    

Тарас Пустовіт, заст. директора Державного архіву Полтавської області

- От є також документ про те, що двоє керівників Полтавської міськради – на них завели справу про те, що вони не встигали ховати ту кількість трупів, яка накопичувалася у полтавських лікарнях.

Представлені на виставці й вироки, наприклад, Кущового народного суду Полтавського міського району за різні правопорушення, зокрема, за крадіжки продуктів харчування.

Тарас Пустовіт, заст. директора Державного архіву Полтавської області

- Це постанова суду, що людина сторожувала на фермі в колгоспі, і щоб вижити вночі, вона піддоювала корову і пила це молоко, вона була помічена в цьому і засуджена, їй присудили 5 років виправних робіт за те, що вона таким чином спаслась.

Точних даних про померлих від штучно організованого сталінським режимом голоду на Полтавській землі немає, але, за оцінками полтавського історика Олександра Єрмака, це близько мільйона людей. На стендах же представлено карту України з визначенням областей з найбільшими демографічними втратами, порівняльну таблицю перепису населення полтавських районів за 1926-та 37-й роки, копії актових записів громадянського стану про смерть від голоду у 1932-33 роках. За словами архівістів, вони й надалі продовжують фіксувати свідчення очевидців, виявляти нові факти причин, перебігу та наслідків геноциду українського народу. Адже і зараз залишається актуальним вислів «Хто забуває своє минуле, той приречений на його повторення».

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію