У Києві пройшли слухання на тему безпеки журналістської діяльності

Станом на сьогодні головними загрозами професійній діяльності журналістів в Україні лишаються перешкоджання професійній діяльності, погрози та інші випадки фізичної агресії. За перші 9 місяців цього року експертами «Інституту масової інформації» зафіксовано 88 випадків фізичної агресії щодо журналістів. Вперше за останні три роки в Україні було скоєно вбивство громадянського журналіста Вадима Комарова з Черкас. Залишаються нерозкритими резонансні вбивства журналістів, зокрема, Павла Шеремета. Невстановлені замовники вбивств Георгія Гонгадзе, В'ячеслава Веремія, Олеся Бузини та інших. Ситуація надзвичайно складна і вимагає від правоохоронних, судових органів, органів державної влади адекватного реагування на дії з перешкоджання професійній діяльності журналістів. Про це йшлося під час парламентських слухань на тему «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення», що пройшли у Києві.

Вперше за останні десять років журналісти з усієї країни мали можливість з парламентської трибуни привернути увагу до своїх проблем, масових проявів фізичної агресії та системної безкарності за напади на представників ЗМІ.

Сергій Томіленко, голова НСЖУ

- Загалом ефективний будь-який діалог з владою, правоохоронцями, тоді, коли в нас будуть прецеденти ефективного захисту журналістів, коли ми назвемо прізвища, що, наприклад, в Полтаві побили журналіста чи журналістку. Ми можемо назвати прізвище, що відновлена справедливість, де нападник або людина, яка погрожувала отримала вагоме покарання, вагомий штраф. І тоді суспільство буде генерувати сигнал – чіпати журналіста не можна.

Оксана Романюк, виконавчий директор ГО «Інститут масової інформації»

- Безпека особисто для мене – це дуже болюче питання, я ніколи не казала про це публічно. Але я пройшла через побиття, погрози, публічний тиск, обшуки, допити, в мене вилучали ноутбук. Торік вибивали двері в офісі ІМІ. Я знаю, як складно, коли ти не маєш сил, щоб йти далі, коли ти лежиш, і ти розумієш, що ти мусиш встати, тому що якщо не ти, то хто.

За даними міжнародної організації «Репортери без кордонів», найбільше страждають від фізичної агресії журналісти, які працюють в зоні бойових дій, журналісти-розслідувачі, фотографи й оператори, та найгірша ситуація з безпекою – в регіонах.

Олег Зонтов, генеральний директор телеканалу «Центральний»

- Десять років що ми тільки не робили, і кричали, і писали, і знімали, але вирішення питання – це на законодавчому рівні, і не лише стосовно прийняття законів, які б захищали журналістів, вони є. Їх виконання. І тому дуже символічно, що зараз представники силового блоку, тут багато людей у погонах, вони зараз будуть змушені відповідати на наші питання.

Створення безпечних умов для роботи журналістів – це справа честі для правоохоронців – заявив з високої трибуни заступник Міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко.

Антон Геращенко, заступник Міністра внутрішніх справ України 

- Ми прийняли рішення, що МВС призначає відповідальну особу за контакти з журналістським середовищем і відповідальних за організацію безпеки з урахуванням усіх структур МВС. Міністр МВС Арсен Аваков доручив цю роботу мені, і я разом з вами робитиму все, щоб забезпечити вашу безпеку.

Антон Геращенко заявив, що вже наступного дня на сайті МВС з’явиться спеціальний розділ «Злочини проти журналістів та хід їх розслідування», де відомство об’єктивно й оперативно звітуватиме про розгляд справ. Також йшлося про необхідність створити у генпрокуратурі спецпідрозділ, де б найкращі слідчі займалися питаннями злочинів, скоєних проти журналістів.

Ігор Клименко, голова Національної поліції України

- На сьогоднішній день я як голова Нацполіції відкритий для кожного журналіста, якщо вас не почують в регіоні, я готовий втрутитися в будь-який час.

Також Ігор Клименко повідомив, що правоохоронці опрацювали наданий НСЖУ список порушень за останні три роки та розпочали 152 кримінальних провадження, 28 з них з обвинувальними актами вже спрямовано до суду.

Такі парламентські слухання мають проводитися щороку, а всі порушені питання – зрушити з місця, наголосила заступник голови Верховної Ради Олена Кондратюк, закриваючи засідання, що тривало понад чотири години. 

Сергій Блавацький, журналіст

- На думку учасників парламентських слухань, їх проведення сприятиме об’єктивному оцінюванню стану справ і викликів, пов’язаних із забезпеченням свободи слова в Україні, безпечної роботи журналістів. Адже безпека журналістів – це безпека держави.

Стрічка новин