У Полтаві презентували книгу «Справа Василя Стуса»

«Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР». Книгу про кримінальні справи, переслідування, гибель у таборі для політв'язнів дисидента, письменника, перекладача презентували у Полтавській обласній бібліотеці. Автор літературного дослідження, заснованого на розсекречених архівних матеріалах, – український журналіст грузинського походження Вахтанг Кіпіані.

Коли Вахтанг Кіпіані почав працювати над книгою, думав – про біографію Василя Стуса, письменника, обвинувачуваного у антирадянській агітації та померлого у в'язниці, відомо все. Аж поки у 2015 році не отримав доступ до архівних документів колишнього КДБ. Каже: спочатку поета судили за інакодумство в творчості. Потім – просто за те, що він – українець.

Вахтанг Кіпіані, український журналіст, публіцист, історик

- Коли я погортав сторінки справ Стуса, то мені здалося, що для суспільства, яке шукає себе, яке не може до кінця відірватись від «російської пуповини», фігура Стуса є важливою фігурою, яка показує, що Росія завжди знищувала будь-які прояви українства.

Офіційним адвокатом Василя Стуса був нині проросійський політик та юрист Віктор Медведчук. Щоправда, шістдесятник відмовився від його послуг та на останніх судах лише відмовчувався. Цей історичний факт Кіпіані описав у книзі. Медведчук подав на журналіста до суду. Та увагу до книги лише посилив. Наклади видання зросли.  

Олег Пустовгар, представник Українського інституту національної пам'яті в Полтавській області

- Вахтанг Кіпіані працював над цієї книгою протягом кількох років. Він глибоко дослідив справу Василя Стуса з архівів СБУ. Там чітко доведено, що Віктора Медведчука називати адвокатом Стуса можна суто номінально, бо насправді він його не захистив.

Книга складається з кількох розділів: про роль Медведчука у долі Стуса, шанси отримати Нобелівську премію, останні дні у таборі особливого режиму, причини смерті літератора.

Стрічка новин