Ентузіасти створили Музей військової історії Кременчука

Парадна і повсякденна форма різних родів військ, петлиці, погони, значки, книги. Все це – у музеї військової історії Кременчука. Його створили місцеві ентузіасти. Мріють зібрати інформацію про тринадцять військових частин, які колись дислокувалися у наддніпрянському місті.

Володимир Поляков, керівник ГО «Музей військової історії Кременчука»

- Ми намагалися зібрати військову історію міста у формі. І в документах теж. Збираємо і зірочки, гудзики, емблеми. Тобто все це потихеньку стає експозицією музею.

Керівник громадської організації «Музей військової історії Кременчука» Володимир Поляков розповідає: наддніпрянське місто має давню військову історію. Вона вимірюється століттями. Втім, події останніх десятиліть, а подекуди - років і навіть місяців - найбільш значущі. В експозиції чітко прослідковується процес, як утверджувалася українська незалежність. 

Володимир Поляков, керівник ГО «Музей військової історії Кременчука»

- Дуже багато було форми у перехідний період. Щойно формувалися Збройні Сили України, як вони почали відновлювати ті зразки форми, які відповідали менталітету України.

Ентузіасти, які ще недавно самі були військовими, вирішили: для нащадків треба зберегти пам'ять про недалеке минуле й нинішнє сьогодення, котре вже стає історією. Тому й створили цей музей.

Ігор Протасов, голова ГО «Музей військової історії Кременчука»

- Тут в основному подарунки тих людей, які мають стосунок до міста Кременчук і, звісно, служили. Мало людей бачили таку кількість форми, мало знають, що її різновидність дуже велика. І тут це якраз можна побачити - від рядового складу до генералів та адміралів.

Експозицію музею формували за родами військ, військовими структурами і за роками. Але усі зразки так чи інакше пов’язані з мешканцями Кременчука.

Володимир Поляков, керівник ГО «Музей військової історії Кременчука»

- Цю форму подарував наш побратим, учасник АТО Віталій Горбенко. Унікальний життєвий досвід у нього. Пройшов кілька воєн. Має велику кількість орденів і медалей.

Засновники музею зізнаються: в експозиції навіть є форма, в якій вони самі служили. Власні однострої передав і дехто із нинішніх керівників військових частин міста та силових структур. Серед них, приміром, Сергій Геращенко - очільник кременчуцьких надзвичайників.

Володимир Поляков, керівник ГО «Музей військової історії Кременчука»

- Перший  його подарунок був ось такий. Це - його перша форма, коли він починав тушити пожежі. І бачите, вже очолює серйозну службу у Кременчуці.

Володимир Поляков переконує: навіть по одній шинелі можна прослідкувати бойовий шлях підрозділу, у якій служив її власник.

Володимир Поляков, керівник ГО «Музей військової історії Кременчука»

- Ціла історія військової частини. Це - радянська шинель. Гудзики уже з українським тризубом. Петлиці - зелені, але в них емблема повітряно-десантних військ. 23 аеромобільна бригада колись була повітряно-десантною частиною. Потім її зробили прикордонною частиною. Але при цьому залишили емблеми десантника.

Організатори музею сподіваються, що його експозицію із часом поповнять речі з усіх військових частин, які колись дислокувалися у Кременчуці. Втім, і нинішні експонати уже роблять його унікальним та самобутнім.

Стрічка новин