Полтавщина окупаційна. Погляд через об’єктив фотокамер

«Погляд через об’єктив фотокамер. Полтавщина в роки німецько-радянської війни 1941-1945 років». Презентація видання під такою назвою відбулася у виставковій залі Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.Нова книга є спробою поєднати ґрунтовне дослідження подій радянсько-німецької війни 1941-1945 років на Полтавщині, проведене відомим полтавським істориком і краєзнавцем Віктором Ревегуком, із колекцією світлин, знайдених в архівах Німеччини, Швеції, Російської Федерації та Сполучених Штатів військовим істориком і краєзнавцем Олегом Безверхнім.

Понад 250 фотографій промовисто розповідають, якою була Полтава під час німецької окупації та у перші повоєнні роки.

Олег Безверхній, військовий історик і краєзнавець    

- Багато років окупаційна Полтава взагалі була невідома, тут треба віддати належне полтавському історику, краєзнавцю Віктору Ревегуку, який першим почав друкувати заборонені раніше матеріали про те, яким було життя міста часів окупації, ми хотіли висвітлити ці «білі» плями.

Над темою історії Полтавщини часів Другої світової війни Віктор Ревегук працював понад двадцять років. За цей час побачили світ чотири книги. В останній науковець лаконічно систематизував інформацію про життя полтавців в окупаційному місті.

Віктор Ревегук, кандидат історичних наук

- Бідно, голодно, але ні голоду, ні епідемій не було. Коли режим змінився – комуністичний на нацистський – людям, щоб вижити, треба було пристосовуватися. Як за 20 років до більшовицького режиму пристосовувалися, отак і до нацистського.

За словами ж науковців, поєднання текстової інформації і світлин підсилює сприйняття досить складного й емоційно насиченого матеріалу книги, що написана на основі архівних документів.

Самі ж унікальні фото полтавський військовий історик Олег Безверхній 13 років збирав по архівах різних міст світу. Говорить, головною проблемою було не лише віднайти світлини, а й їх придбати.

Олег Безверхній, військовий історик і краєзнавець    

- Оскільки в більшості закордонних архівах всі послуги надають на платній основі, і аби не спонсори, нам було б доволі важко розв’язати цю проблему. В деяких німецьких архівах, зокрема, в Мюнхені кожне фото – це 15 євро.

Загалом ці світлини коштували кілька тисяч євро. Самі ж спонсори побажали залишитися невідомими, говорить Олег Безверхній. А книга стане в нагоді краєзнавцям, усім, хто цікавиться історією Полтавського краю часів Другої світової війни. 

Стрічка новин