Телескоп TESS відкрив "неможливу" планету

Телескоп TESS відкрив "неможливу" планету

Екзопланета пережила розширення зірки.

Знайдена планета, якій вдалося пережити розширення зірки. Астрономи з Університету Порту проаналізували спостереження космічного телескопа TESS за зірками HD 212771 і HD 203949, біля яких були знайдені екзопланети. Виявилося, що в однієї з них планета знаходиться так близько, що повинна була бути поглинута на етапі розширення світила, повідомляє N+1.

Наголошується, що в ході дослідження вчені виміряли коливання зірок, що дозволило зробити нові оцінки мас, віку, поверхневих температур, радіусів, щільності і сили тяжіння для обох світил. Виявилося, що під час проведення оцінки маси HD 203949 кілька років тому вона була в значній мірі переоцінена. Замість 2,1 сонячної вона становить 1,0-1,2. Ці зміни вимагають також перерахунку параметрів екзопланети.

Виявилося, що небесне тіло розташовується набагато ближче до зірки, на відстані приблизно 0,65 астрономічних одиниць (астрономічна одиниця – відстань від Землі до Сонця). А ось його маса перевищує масу Юпітера мінімум у п'ять разів. Зірка ж, навколо якої обертається планета, відноситься до групи червоних гігантів, які вже пережили розширення і гелієвий спалах. Тобто, планета, яка знаходиться так близько до світила, повинна була бути знищена. Вчені провели кілька симуляцій, які показали, що, ймовірно, спочатку екзопланета знаходилася набагато далі, на відстані 3,1-3,5 астрономічної одиниці. Під час активної втрати маси зіркою завдяки приливним силам вона мігрувала ближче.

TESS протягом своєї дворічної місії повинен допомогти вченим знайти нові планети, придатні до життя. Передбачається, що телескоп, оснащений чотирма ширококутними камерами, вивчить більше 200 тисяч зірок на відстані до 300 світлових років. Супутник буде шукати на яскравому тлі зірок крихітні плями, які можуть виявитися планетами. Всього вчені розраховують виявити кілька тисяч планет, якими в подальшому будуть більш поглиблено займатися інші телескопи.

Стрічка новин