У Хоролі вшанували жертв Голокосту

Там відбулися пам’ятні заходи, приурочені до 75-ої річниці вигнання нацистських окупантів з України та 78-ої річниці трагедії єврейського населення цього містечка. 

23 жовтня 1941 року гітлерівці розстріляли близько 500 євреїв в яру, на північній околиці Хоролу. Це були переважно жінки, люди похилого віку й діти. Останніх нацисти просто отруїли.

У так званому Козацькому яру зараз братська могила. Днями там пройшла поминальна церемонія. Туди завітало чимало місцевих мешканців, гості із різних міст України, представники ізраїльських діаспор США, Німеччини та Нідерландів, співробітники посольств. 

Марк Гольдман, другий секретар посольства держави Ізраїль в Україні

- Тут приклад того, що колись-хтось міг сказати, що одні люди гірші, ніж інші і створити собі нацизм та ситуацію, коли у матерів убивають дітей. Вбивають їх, уподобляючись тваринам. Пам'ятайте: кожна людина, як кажуть в Ізраїлі, - це цілий світ.

Пастор Йохансен приїхав із Німеччини. Його батько був есесівцем. Пастор став на коліна перед присутніми, просив вибачення за злодіяння фашистів.

Йохансен, пастор із Німеччини

- Коли я стою тут, на могилі в Хоролі, то моє серце розривається. Я прийшов сюди не як пастор, а як син есесівця. Я хочу сказати: вибачте, євреї та українці, за те, що робили наші батьки та дідусі.

Багато виступаючих наголошували, що пам'ять про невинно убієнних житиме у їхніх серцях вічно.

Галина Звірко, голова Хорольської РДА

- Трагедія, яка розгорнулася тут у жовтні 1941 року, стала ще однією чорною сторінкою в історії Голокосту. Тут лежать невинно убієнні люди. Але поки живемо ми, поки пам’ятаємо, що відбувалося навколо нас, навіть якщо це пройшло майже вісім десятиліть – жива і пам'ять про цих людей, живі їхні душі.

По закінченні поминальної церемонії до підніжжя братської могили присутні поклали квіти та, за єврейським звичаєм, камінці, як знак вічної скорботи.

Стрічка новин