Музеї Полтави – на порозі змін

Міська влада з інститутом розвитку міста розпочала розробку нової стратегії осучаснення музейної мережі, аби вони відповідали вимогам часу і були цікавими не тільки мистецтвознавцям, але й молоді. Щоб перевірити поточний стан справ і готовність музеїв міста до зими, секретар Полтавської міської ради Олександр Шамота особисто відвідав усі заклади, поспілкувався із їхніми керівниками. Нещодавно він побував і в музеї та садибі Івана Котляревського. 

Музей-садиба Івана Котляревського – одне із найвідоміших місць Полтави. У 1969 році, до двохсотих роковин від Дня народження першого класика нової української літератури, у Полтаві його відтворили за акварельним ескізом Тараса Шевченка. Садиба стала філіалом літературно-меморіального музею Котляревського. Стріха відомої хатини вкрита деревом. Зрозуміло, за півстоліття у багатьох місцях її стан наближається до аварійного. А тому заміна даху садиби – одне із першочергових завдань для директора музею Руслана Яременка. 

Руслан Яременко, директор літературно-меморіального музею Івана Котляревського

- Це дороговартісна справа. Це – гонтовий дах. Дерев’яна дошка, вона – фігурна. Повинна бути спеціальна дошка – висушена, суха, покрита спеціальним покриттям. І таку роботу повинні виконувати дуже професійні майстри. Я думаю, що влада піде нам назустріч.

Олександр Шамота, секретар Полтавської міської ради

- Виготовили цього року всю проєктну документацію, тому що це є пам'ятка архітектури. За попередніми оцінками, десь приблизно 2 мільйона гривень буде коштувати ремонт даху. Спеціалісти є, які будуть готові це робити. Питання лише в тому, щоб депутати заклали кошти на ці роботи у бюджеті. Ми зробимо обов’язково наступного року дах садиби Котляревського.

Цьогоріч Полтавщина відсвяткувала потрійний ювілей – 250 років від Дня народження Котляревського, 200 років його п’єсі «Наталка Полтавка» та 50 років з дня відкриття меморіальної садиби. Щодня тут зустрічають близько 500 відвідувачів із різних міст України.

Ярослав Хауляк, мешканець м.Львів

- У Полтаві вперше. І дуже цікаво було, що в центрі ось таке перенесення у часі. Несподівано було потрапити на такий будиночок. І побачити ту давню історію, відчути її тут так близько. Багато фотографій, багато якихось вражень. Треба, напевно, переосмислити після того, як повернуся.

Вікторія Царьова, мешканка м.Миколаїв

- Мені сподобалися, як оформлені кімнати, і гід розповіла про те, що воно було детально відновлено з того часу, коли жив тут Котляревський. Це дуже цікаво, тому що у нас такого немає.

Цього ж дня представники міської ради побували і в самому музеї Котляревського. У його чотирьох залах зібрано матеріали про життєвий і творчий шлях Івана Петровича. Серед унікальних експонатів – перше прижиттєве видання поеми «Енеїда» 1798 року, а також раритетне друге видання 1808 року. Воно цінне тим, що було в особистій бібліотеці господаря. Провідний науковий співробітник музею Євгенія Стороха розповіла, що міська влада допомогла модернізувати й поліпшити експозицію.

Євгенія Стороха, провідний науковий співробітник Полтавського літературно-меморіального музею І.Котляревського

- Усе те, що бачать люди в наших експозиціях, - все це поповнилося, модернізувалося, покращилося. У тому числі ми провели капітальний ремонт підлоги. Реставрація музейних предметів не проводилася багато років поспіль. І лише останні два роки ми віддаємо до Харкова найнеобхідніші для нашої експозиційної та виставкової роботи експонати. І отримуємо їх вилікуваними.

Стрічка новин