Програма медичних гарантій: нова модель фінансування

Медичну реформу поетапно втілюють у життя. Багато новацій успішно запровадили у медичних закладах Полтавщини. Зокрема, в 56 лікарнях області діє пілотний проєкт. Він передбачає відпрацювання нових фінансових механізмів оплати послуг в Україні. Адже уже із наступного року у нашій державі запрацює Програма медичних гарантій. Що вона передбачає – говорили на прес-конференції у Харкові. Там побувала і наша знімальна група.

Наступного року медичні заклади усіх рівнів перейдуть на модель фінансування Національної служби здоров’я. Вони керуватимуться Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». Національна служба здоров'я України закуповуватиме медичні послуги у закладах охорони здоров’я усіх рівнів і оплачуватиме їх, згідно з укладеною угодою.

Олег Петренко, голова Національної служби здоров’я України

- Нам важливо започаткувати цивілізовані правила гри. Тому трансформація системи охорони здоров’я триває. Зараз вона працює для первинки. Вона працює для доступних ліків. Із наступного року вона поширюється на всі види медичної допомоги.

Якщо говорити конкретно, то до програми медичних гарантій увійдуть послуги екстреної, первинної, вторинної, третинної і паліативної медичної допомоги. А ще – медична реабілітація, медична допомога дітям до 16 років і у зв’язку з вагітністю та пологами.

Програма медичних гарантій – один з видів загальнообов'язкового солідарного медичного страхування. Вона розрахована на всіх громадян країни та осіб, прирівняних до них. Це означає, що і працююче населення, і діти, й пенсіонери – всі у повній мірі зможуть користуватися медичними послугами Програми.

Олег Петренко, голова Національної служби здоров’я України

- Наявність посвідки про проживання, або паспорта громадянина України дає можливість претендувати на гарантований пакет послуг, які передбачені законом. Всі види медичної допомоги, включно із екстреною, є частиною програми медичних гарантій і будуть оплачуватися у межах договорів з надавачами послуг, тобто лікарнями, які будуть відповідати базовим вимогам.

Досить важливим є і той факт, що існують пріоритетні послуги, які оплачуватимуться за підвищеним тарифом. Зокрема, це – гостре порушення мозкового кровообігу (мозковий інсульт), інфаркт міокарда, пологи, складна неонатальна допомога та ендоскопія, що передбачає дослідження на виявлення онкологічних захворювань на ранніх стадіях. 

Олег Петренко, голова Національної служби здоров’я України

- Ми хочемо прийти до ситуації, коли будь-яка жінка, потрапляючи у пологовий будинок, який уклав договір із Національною службою охорони здоров’я, може отримати послугу із пологів, нічого не сплачуючи додатково у межах Програми медичних гарантій.

Заступник директора Північного департаменту НСЗУ Вікторія Мілютіна стверджує, що всі зміни, які запроваджуються завдяки медичній реформі, є еволюційними. Вони спрямовані на розвиток і модернізацію медичної галузі.

Вікторія Мілютіна, заступник директора Північного департаменту НСЗУ

- Це – еволюційні зміни. Ті, хто за допомогою пілотного проєкту може отримати більше фінансування, – ці відчували. Усі лікарі відчули увагу до своєї спеціальності. Увага до лікарів виросла. Багато вони діляться досвідом, багато навчаються. Це – теж дуже класно. Це стимулює.

Фінансове підкріплення нововведення має бути досить суттєвим. Понад 72 мільярда гривень планує спрямувати Національна служба здоров’я України медичним закладам за Програмою медичних гарантій у 2020 році. 

Олег Петренко, голова Національної служби здоров’я України

- Ми сподіваємося, що парламент прийме бюджет у тому вигляді, у якому ми його попросили. І з наступного року програма медичних гарантій пошириться на всі види медичних послуг.

Втім, звісно, програма ефективно запрацює лише тоді, коли лікувальні заклади осучасняться і працюватимуть по-новому, згідно з європейськими стандартами.

Віктор Лисак, директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА

- Держава робить усе для того, щоб керівник закладу, власник закладу приводив до стандарту лікувальну свою базу. Щоб люди отримали відповідно до міжнародних стандартів ту медичну допомогу. Ми намагаємося щось зробити для того, щоб змінити той пост-радянський менталітет тої системи Семашко, у якій я розпочинав працювати.

Олег Петренко, голова Національної служби здоров’я України

- Нам треба завжди працювати над тим, що будь-які зміни приводять до того, що людина має право на безоплатну послугу – безпечну, якісну у тих лікарнях, які відповідають вимогам. Відповідно, у цих умовах із зміною системи ми заохочуємо кращих бути кращими.

Стрічка новин