У Полтавській області діти до одного року в 2010 році охопили щепленнями проти дифтерії лише 50,5%

Фото не є прямою ілюстрацією до тексту
Фото не є прямою ілюстрацією до тексту

Резонансною справою з точки зору санітарно-епідеміологічного  благополуччя України стали випадки дифтерії, які у жовтні цього року виникли у Закарпатській області серед студентів Ужгородського університету, де в інфекційну лікарню потрапили 15 студентів, яким лабораторно підтверджено діагноз дифтерії. В університеті оголошено карантин, проводиться масова імунізація населення. 

Дифтерія належить до керованих інфекцій, тобто вражає переважно неімунізованих людей. Широке проведення імунопрофілактики дозволяє взяти це підступне інфекційне захворювання під суворий контроль і не допустити епідемії та вкорінення цього грізного інфекційного захворювання.

У Полтавській області діти до одного року у 2010 році були охоплені щепленнями лише на 50,5%, у 2011 – 28%, 2014 – 23,9%, 2015 – 14,9%, 2016 – 13,2%, за 9 міс. ц.р. – 64,4%. Ситуація серед дорослого населення катастрофічна. У 2010 р. було щеплено – 35,2%, 2011 – 12,9%, 2012 – 29,8%, 2013 – 0, 2014 – 1%, 2015 – 0, 2016 – 8,9%, за 9 міс. ц.р. – 51,6%.

Не щеплене  населення – це загроза повернення дифтерії, яка може укорінитися на довгі часи і виникне епідемія, на яку в 90-х роках ХХ сторіччя після розпаду Радянського Союзу в Україні захворіло понад 17 тисяч людей, 696 з них померли. У нашій області того часу захворіло 312 осіб, із них померли 52 дитини та 1 дорослий. Причиною епідемії дифтерії тоді була нестача вакцин та антивакцинальна пропаганда. 

Головний механізм передачі дифтерії – крапельний. Збудник, який локалізується у рото і носоглотці під час розмови, кашлю, чхання виділяється у довкілля й інфікують людей. Можливі шляхи передачі інфекції: пиловий, контактно-побутовий (рушники, подушки, іграшки, шкільно-письмові прилади), а також аліментарний (молокопродукти). Дифтерія проявляє себе від легких до тяжких форм з розвитком інфекційно-токсичного шоку, який закінчується летально. Між іншим, летальність від дифтерії може сягати до 50%. Вона вражає рото-глотку, гортань, починаючи під виглядом ангіни,  вражаючи серцево-судинну систему, нирки, нервову систему, а також очі, шкіру та статеві органи.

За останні 7 років в Україні зареєстровано 37 випадків дифтерії, в т.ч. семеро дітей. А нещодавно у Києві зареєстровано один випадок у школяра, який не був щеплений та у жінки у чоловіка в м. Тернопіль. Із сироваткою також були проблеми. Хворих на дифтерію обов'язково госпіталізують  і лікують у лікувально-профілактичному закладі. Режим хворого обов'язково ліжковий. Основою специфічного лікування є своєчасно введена протидифтерійна анатоксична сироватка. Лише вона може врятувати хворого.

Вакцинація проти дифтерії проводиться у віці 2-х, 4-х, 6 місяців. У 18 місяців проводять першу ревакцинацію. Наступні ревакцинації проводять у віці 6 – ти, 16 – ти, 26 років і кожні наступні 10 років.

Тому, в зв'язку з погіршенням санепідситуації по дифтерії в Україні, критичним станом охоплення щепленнями населення різних вікових груп, особливо дорослого, лікарі та науковці рекомендують невідкладно звернутись до медичних працівників лікувально-профілактичних закладів для проведення щеплень та захистити себе і своїх дітей від нападу цього жорсткого небезпечного інфекційного захворювання. Бажано, щоб керівники всіх підприємств, установ, організацій усіх форм власності також подбали про своїх працівників. Вакцина в лікувально-профілактичних закладах є. 

Лише вакцинація не дає можливості вкорінитись дифтерії на багато років та загрожувати здоров'ю і життю людини. Тому, вибір за вами. Захищаємо своє здоров'я та життя!

Стрічка новин