У Полтаві відкрилась Всеукраїнська художня виставка «Енеїда»

Живописці із 28-ми міст та 17-ти областей України передали свої полотна до Полтави на Всеукраїнську художню виставку із нагоди 250-річчя від Дня народження Івана Котляревського. Експозицію під назвою «Енеїда» відкрили в Полтавському Художньому музеї імені Ярошенка. До неї увійшли й роботи митців-учасників найпершого вернісажу такого масштабу, що проходив у нашому місті 1903-го року.

Перша Всеукраїнська художня виставка в Полтаві пройшла 1903-го року й була присвячена відкриттю пам'ятника Івану Котляревському, літератору, якого вважають фундатором української літературної мови. Тоді, говорить мистецтвознавець Ольга Курчакова, це була подія національного значення, об'єднуюча регіони держави.

Ольга Курчакова, мистецтвознавець, директорка Полтавського Художнього музею ім.Ярошенка

- Його ім’я, його творчість знайшли відгук буквально у всій державі. Тому що не може бути ціннішого нічого, ніж наша мова. Вона зазвучала, завдячуючи йому.

27 творів 9-ти художників, представлені тоді, в  1903-му, розміщені в окремій залі. Серед них – Ярошенко, Мясоєдов, Кричевський, Цисс. Ці роботи належать до фондів Полтавського Художнього музею. 

А от у великій виставковій залі – творіння сучасників з усієї України: живопис, текстиль, скульптура, вишивка, графіка, різьблення.

Свою найбільшу картину у розмірі 3 метри 30 сантиметрів представив на вернісажі Іван Новобранець. Це – «дума про Наливайка».

Іван Новобранець, заслужений художник України

- Про Наливайка я дуже багато читав, і навіть не малював, а створював її довго – років 10.

Аби створити монументальне полотно, художник їздив до столиці, Лубнів, досліджував документи та історичні твори, аби дізнатись більше про біографію козацького ватажка Северина Наливайка. Збоку зобразив себе у образі лірника. 

А от художник та килимар Євген Пілюгін намалював міфічного козака Мамая, який пише листа нам, сучасникам.

Євген Пілюгін, художник, педагог

- У нього є родина, і тут на картині є навіть іграшка для сина, коник, тобто, Мамай такий батько, воїн, захисник.

Організатори впевнені – такі масштабні культурні заходи дозволюють переосмислити не тільки твори класика, але і події української історії.

Стрічка новин