Україна у неділю, 27 жовтня, переходить на зимовий час

Такий перехід не всі вважають сприятливим. Мовляв, осінь традиційно вважається депресивним періодом. Більшість людей важко сприймають дощі та холод, скорочення світлового дня і нестачу вітамінів. Як пережити перехід на зимовий час з мінімальними наслідками для здоров’я, дізнавалася Тетяна Лемешко.

Полтавка Анастасія Карнаух не дуже задоволена переведенням стрілок годинників. Каже, це погано позначається на її самопочутті. Дівчина протягом двох тижнів не може адаптуватися до «нового» часу. Тому заздалегідь намагається підготувати свій організм.

Анастасія Карнаух, полтавка

- Веду здоровий спосіб життя, більше сплю. Намагаюся раніше лягати спати, вставати. В принипі, як завжди.

І це правильно, говорять фахівці. Саме такою підготовкою ми даємо великий бонус для себе ж. Бо для організму перехід на новий час є стресом, розповідає психолог Яна Горбачова.

Яна Горбачова, психолог

- Для різних людей є різні реакції на стрес. Хтось на це може не звернути увагу. Є три реакції на стрес: завмирання, відторгнення і гіперкомпенсація.

Не варто все сприймати негативно, радить Яна Горбачова. Навпаки, в цей період можна розпочати нові справи. Адже у нас з'являється більше часу для себе.

Яна Горбачова, психолог

- Можна ходити в спортзал чи зайнятися танцями. Психологи всього світу рекомендують побільше світла вмикати, не економити. Воно допомагає нам стати веселішими і радіснішими. Активними також. І музика.

Тож і для Насті – це додатковий час, аби присвятити його собі.

Анастасія Карнаух, полтавка

- У мене зараз такий ритм, що я йду – темно, приходжу – темно. Тому для мене це не є якоюсь такою катастрофою. Для мене це нормально.

Чи нормально це для наших внутрішніх годинників? У цьому випадку медики виокремлюють спеціальні ритми нашого організму – царкадні. Саме вони запускають механізм нашого біологічного годинника.

Оксана Муковоз, асистентка кафедри онкології УМСА м.Полтава

- Запускає нашу нервову систему, допомагає нам заснути і прокинутися. Це все біологічний годинник, царкадні ритми. А завдяки виробленню гормонів регулюється, чи схудли ми, чи поправилися. Гарний у нас настрій, чи ні. Чи зранку ми вже прокинулися збуджені. Тому, коли порушується царкадний ритм, в організмі відбувається збій внутрішнього годинника. Через це ми ж, звичайно, ходитимемо сонні.

Тож переведення стрілок настінного годинника впливає на наш біологічний. І хоча організм людей однаковий, між чоловічим і жіночим є різниця. Бо гормони в нас, попри схожість, все таки різні, пояснює онколог Оксана Муковоз.

Оксана Муковоз, асистентка кафедри онкології УМСА м.Полтава

- Симфонія жіночих гормонів інша. Їх виробляється більше. Тому жінки адаптуються до цього гірше. Власне, як люди похилого віку і як діти. А чоловіки – швидше і краще.

Лікарка дає поради з власного досвіду:

Оксана Муковоз, асистентка кафедри онкології УМСА м.Полтава

- Пропоную почати прийом якихось вітамінів, якогось збалансованого комплексу, не обов'язково дорогих. Бо з продуктами харчування ми цей комплекс не отримаємо. Також раніше до періоду перелаштування часу намагатися лягати раніше. І коли буде перелаштування, ми вже будемо до цього адаптовані.

Також Оксана Муковоз радить вживати багато овочів, на ніч випити склянку теплої води з лимоном, і обов'язково перед сном відкласти усі гаджети. Краще, говорить спеціалістка, пригорнутися до коханої людини.

Поки Анастасія обирає собі, чим заповнити проміжок додаткового часу, в Європі давно точаться дискусії щодо скасування сезонного переведення годинників. Ведуться вони і в Україні, зокрема, з урахуванням європейської позиції з цього приводу.

Стрічка новин