У Полтаві побачили світ «Листи з Америки»

«Листи з Америки». Презентація книги під такою назвою відбулася у Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського. Видання представляє листування американської художниці українського походження Катерини Кричевської-Росандіч з творчою та науковою інтелігенцією багатьох країн, в тому числі – України. Це культурологічні нариси про життя онуки автора малюнка Державного герба України та проекту видатної пам’ятки української архітектури в стилі модерн – будинку Полтавського земства, де зараз розташований Полтавський Краєзнавчий музей – Василя Кричевського.

Катерина Кричевська-Росандіч народилася 1926 року у Києві в родині художника Василя Кричевського, навчалася в Київській художній школі. Влітку 43-го організувала там свою першу персональну виставку. Того ж року разом із батьками емігрувала до Чехословаччини, згодом виїхала до Німеччини, а з 1949 року живе і працює у Каліфорнії. Понад три роки збирала, систематизувала переписку Катерини Кричевської-Росандіч з відомими художниками, мистецтвознавцями, музейниками та науковцями Полтавщини етнограф Галина Галян. З більш ніж 650 листів опубліковано 273.

Галина Галян, етнограф, ст.науковий співробітник Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- З листів ми взнаємо не тільки про долю мистецької родини Кричевських, а вони жили і живуть в Північній та Південній Америці, Європі, Україні. А й про письменників, літераторів, президентів різних країни. Вона і про Трампа пише, що думає там багато хто.

Галина Галян вже не одне десятиліття листується з Катериною Кричевською-Росандіч, та говорить, що в документах дуже яскраво представлена не лише історія культури і мистецтва, а й життя української діаспори. 

Галина Галян, етнограф, ст.науковий співробітник Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Вона Помаранчеву революцію схвалила. У неї ялинка була помаранчева, підтримувала Ющенка, вона ніколи не могла пробачити українцям того, що найкращі святині київські вони віддали москалям. І по сьогодні вона з великою приємністю ставиться до Полтави та Полтавщини, вона раніше писала: якби доля так поставилася до неї, щоб вона знову могла потрапити в Україну, то вона каже, я б поїхала тільки в Полтаву, на Полтавщину, бо її тут так радісно приймали.

Загалом – це унікальний культурний спадок довжиною у понад півстоліття, так говорили про книгу під час презентації шанувальники епістолярного жанру. Зараз Катерині Кричевській-Росандіч 93 роки, але вона не припиняє листування, та вже користується й передовими технологіями, передаючи привіт полтавцям.

Катерина Кричевська-Росандіч

- Я посилаю привіт через камеру, мені дуже приємно діставати від вас повідомлення, що ви робите і як ви шануєте не лише мене, а й всіх Кричевських.

Саме ж видання, що вийшло накладом в 150 екземплярів, надійде до музеїв та бібліотек Полтавщини.

Стрічка новин