Колектори тримають у страху людей, які ніколи не брали кредитів

Колектори наступають. У Полтаві працює фінансова установа «Smart credit». Вона видає людям позики. До нашої редакції звернувся чоловік. Повідомив: колектори погрожували йому та його мамі, бо вони начеб-то є поручителями клієнтки цієї установи. Утім, він розповідає: не знає позичальника взагалі. Наші журналісти з'ясовували, як так вийшло, що це за установа, та чи справді вони не перевіряють інформацію. Деталі – у сюжеті Марини Покшіної.

Ігор Яковенко показує нам повідомлення. У ньому зазначається: борг якоїсь жінки проданий колекторському агентству. 

- вас боржник вказав фінансовим гарантом. Компанія не несе відповідальності за їх методи примусового стягнення. 

Ігор Яковенко, постраждалий від колекторів

- Мені телефонує мама, вона у цей час була на роботі, їй на мобільний телефон прийшла смска про те, що вона і я є поручителями по кредиту невідомої для мене людини. Мешкаючи в Києві, я вже є поручителем чийогось зобов'язання?

Чоловік розповідає: того ж дня пішов за вказаним місцем вул.Зіньківська, 4 «Smart credit». Зізнається: знайшов не одразу. Бо за цієїю адресою зареєстрований житловий будинок. Прибувши туди, консультанту показав смс. Пояснив: хоче з'ясувати, як таке могло трапитися. Працівниця набрала внутрішній номер, розповідає Ігор Яковенко. На тому кінці взяла слухавку жінка, представилася працівницею служби безпеки. 

Ігор Яковенко, постраждалий від колекторів

- Почав давати пояснення, чому так вийшло, почав задавати їй питання. У відповідь я почув, що, по-перше, почув образи, по-друге, мені не дали навіть можливості дати пояснення, що я ніякого відношення до цього кредиту не маю.

Аби з'ясувати, у чому насправді проблема, за вказаною адресою ідемо і ми. У «Smart credit» сьогодні працює одна дівчина. Наші журналісти йдуть туди у якості клієнта. З'ясовуємо, на яких умовах дають гроші, та найголовніше – чи потрібен поручитель. Консультант переконує: ні. Згодом дівчина говорити передумала. Мовляв: подзвонить керівництву в Київ. Із жінкою говоримо і ми. Вона, до речі, нам теж не представилася, сказала лише, що вона «координатор». Нам пояснюють так: люди самі винні. Мовляв: не розуміють нічого.

- По-перше, у нас поручителів немає, вони не являються поручителями. Люди не розуміють слова «поручитель» і «контактна особа».

Тут складається таке враження: людей навмисно вводять в оману, путаючи поняття. Наступне, що нас цікавить, – це наявність ліцензії. Спочатку дівчина, яку звуть Любов, говорить, начеб-то вона є. Утім, схована. Далі телефонує знову керівництву. Після розмови повідомляє: я викликаю охорону та поліцію. Чекаємо близько 30 хвилин. Приїздять чоловіки іх Явору-2000. Перевіряють наші документи і говорять: нічого протиправного ми не робимо. Згодом під'їжджають і поліцейські. Разом з ними намагаємося з'ясувати, на яких підставах діє цей заклад.

- Скажіть, будь ласка, бачите тут ліцензію?

- Я вам підтверджу, що я бачу в куточку споживача «Свідоцтво про реєстрацію фінансової установи», Правила та інструкція, ну ліцензію чи копію я тут не бачу.

Марина Покшіна, кореспондент

- Кілька контактних номерів та чи працевлаштована я офіційно – це перше, що запитує дівчина-консультант, яка тут начеб-то працює. Ніяких документів, які б підтверджували діяльність цієї установи, немає, так як немає і ліцензії. Проте, хто ця дівчина та що вона робить тут, не вдалося з'ясувати ані нам, ані поліцейським.

У Полтавському міському управлінні земельних ресурсів та земельного кадастру про цю споруду повідомляють так: не в змозі задовольнити ваш запит у зв'язку із відсутністю у володінні запитуваної у зверненні інформації. 

Звернулися ми і до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. Там повідомили так: у зв'язку з тим, що без вашої згоди використали ваші персональні дані, ви можете звернутись до Уповноваженого з прав людини Верховної Ради України.

За поясненнями ми звернулися і до юристів. Богдан Яненко радить: не терпіти набридливих дзвінків, а з'ясувати, чи є у колекторів підстави вас шантажувати. 

Богдан Яненко, юрист

- Можете приїхати до них у офіс і вимагати документів, які підтверджують, що дійсно ця колекторська компанія має право звертатися до вас, тієї чи іншої особи і вимагати сплатити ті чи інші кошти. Якщо жодних документів вам надано не було, я розцінюю це, як незаконне вимагання коштів. Я вважаю, що це є Кримінальним правопорушенням.

Ігор Яковенко розповідає: на цьому не зупиниться, доки не знайде винних та не доб'ється справедливості. І вже є перші результати  – вже відкрите кримінальне провадження проти даної установи.

Стрічка новин