Оновлена експозиція Полтавського Краєзнавчого музею

Нещодавно ми розповідали про відкриття у Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського нової козацької зали «Полтавщина в XIV-XVII століттях». Її експозиція представляє новітнє висвітлення періоду формування національної самосвідомості українського народу. Але майже поза увагою численних гостей залишилася інша, оновлена зала з теж не менш унікальними скарбами Полтавщини, більшість з яких демонструються вперше.

У фондосховищах Полтавського Краєзнавчого нараховується майже 300 тисяч різноманітних експонатів, і щороку музейна скарбниця поповнюється багатьма новими предметами, знайденими на Полтавщині під час археологічних розкопок. Найунікальніші з артефактів після реставрації і отримали друге життя в цій експозиції «Київська Русь і кочівники XI-XIII століть». Наприклад, окрасою однієї з вітрин є ось ця сокира, амулет воїна.

Олександр Супруненко, директор Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Кінця X – початку XI ст. так звана громова або перунова сокира. Це річ, яку носив молодий дружинник, коли посвячувався в дружинники. Це найбільша сокирка перуна, яка відома на всьому Східно-Європейському просторі.

В первісному вигляді відтворили реставратори й давньоруську піч, знайдену під час розкопок майстерні гончара у Полтаві по вулиці Садовій. А в іншій печі, вже під час розкопок на Першотравневому проспекті, науковці натрапили на побиту глиняну посудину кінця XII століття з символами князівської влади.

Олександр Супруненко, директор Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Коли ми почали склеювати його частини, то побачили на дні зображення модифікованого тризуба, і нагадалося те, що пишеться в Руській правді. Що були певні мірні посудини, в яких людина могла позичити збіжжя. Вміст чи об’єм були затверджені князівським законом, і тільки в такому горщику треба було віддавати свої борги. Оце саме такий унікальний, рідкісний горщик.

Розкопки кінця дев’яностих років минулого століття, які передували встановленню 1100-літнього віку Полтави, представлені унікальною печаткою давньоруського князя Ростислава Всеволодовича та іншими цікавими предметами, знайденими на Соборному майдані.

Олександр Супруненко, директор Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Наприклад, шиферне давньоруське пряслице з зображеннями, які фахівці вважають давнім письмом, що існувало до Кирила і Мефодія на цій землі.

А під час розкопок на вході до Свято-Успенського Собору було знайдена не менш унікальна річ.

Олександр Супруненко, директор Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Засвідчує те, що давні християни були в Полтаві за кілька десятків років до прийняття християнства 988 року. Це Корсунська підвіска у вигляді так званого мальтійського хреста.

В іншій вітрині представлені артефакти періоду панування на наших землях золотоординців.

Олександр Супруненко, директор Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Ось цей чудовий, і як мені сказали фахівці – унікальний наконечник стріли саме часу монголо-татарського завоювання. Він знайдений в околицях Жуків в одному з лісів на невеликій глибині під листям. Тому так чудово зберігся. Але прямих аналогій цьому наконечнику немає, навіть в монгольських землях. Схожі є, але ось саме такого немає.

В оновленій восьмій залі зараз представлено близько трьохсот археологічних артефактів, історичних карт, які не мають аналогів, фотознімків та ілюстрацій. А прикрашає експозицію відреставрована та по-новому освітлена діорама стародавнього міста Київської Русі  «Порт воїн».

Стрічка новин