“Люди на продаж”: як не потрапити в трудове рабство

“Люди на продаж”: як не потрапити в трудове рабство

Цього року Національна поліція України відкрила 217 кримінальних проваджень, пов’язаних з торгівлею людьми. У більшості випадків українців експлуатували в Росії, Польщі та Туреччині. У всьому світі жертвами сучасного рабства стали 25 мільйонів людей. Це втричі більше, ніж населення Нью-Йорка.

Працювати по 15 годин на добу без зарплати довелося переселенці з Донецька Ірині Пузир. Витримала вона 2 тижні. Через бойові дії на сході України жінці буквально довелося тікати. В окупованому Донецьку у неї зруйноване житло. На заробітки вона поїхала до Туреччини. Влаштувалася спортивним аніматором в готелі.

“Коли ми сварилися через те, що працювали по 15 годин на добу і не висипалися, нам говорили: “Ви повинні ще більше працювати. Як собаки”, – розповіла Ірина.

Жінка не піддавалася фізичному насильству, але моральний тиск вона відчувала на собі постійно. Працівникам обмежували спілкування з близькими.

“Не дозволяли підключатися до інтернету, щоб ми не змогли зв’язатися з родиною. Але я все-таки обманом випросила цей Wi-Fi і подзвонила своїй мамі. А вона вже – до посольства”, – поділилася постраждала.

За словами Марини Легенької, директора департаменту правової допомоги ГО “Ла Страда-Україна”, випадок Ірини – це класичний приклад трудової експлуатації. Марина Легенька допомагає Ірині в правових питаннях. Юрист зазначила, що трудовий контракт був дуже підозрілим. Це й мало насторожити потенційного працівника в першу чергу.

“Контракт повинен бути дуже чітким щодо кількості робочих годин, умов праці, проживання та зарплати, – зазначає вона. – Пропозиція поїхати за туристичною, а не по робочою візою – ще одна махінація недобросовісних роботодавців”.

Правозахисниця акцентує: туристичну візу за кордоном не можна поміняти на трудову. А ще радить нікому та ні за яких обставин не віддавати свій паспорт.

Стрічка новин