Ноу-хау полтавських доріг охоче запроваджують в інших областях України

Це - ліхтарики, вмонтовані в асфальт. Вдень вони непомітні, вночі ж яскраво миготять, здалеку привертаючи увагу водіїв і пішоходів. Новітня дорожня технологія недорога й ефективна. Знаходить усе більше прихильників. Більше дізнавався Анатолій Васевич.

Олексій Басан, директор ДП «Агентство місцевих доріг Полтавської області»

- Цей акумулятор тримає тиждень від одного сонячного дня. Витримує навантаження до 40 тон. Плюс цього ліхтаря, що він "заподлице" і техніка його не пошкодить. І він буде працювати наступний рік. Приблизно вартість встановлення і обладнання одного пішохідного переходу з роботою – близько 16 тисяч гривень. 

Дорожники спочатку вивчали міжнародний досвід. Директор «Агентства місцевих доріг Полтавської області» Олексій Басан показує два ліхтарика. Один із них трохи дорожчий, але більш надійний - довше світить, витримує більше навантаження. Тож, саме такі маячки і стали використовувати у роботі.

Анатолій Васевич, кореспондент

- Вдень на дорозі такі ліхтарики майже непомітні. В асфальт їх вмонтовано шість. Три – з одного боку руху транспорту і три – з іншого. Якщо ж це односторонній рух то маячки розміщені на одній лінії.

Перший пішохідний перехід із маячками з’явився півроку тому у селі Гоголеве Шишацького району. Нововедення виявилося наскільки вдалим, що його почали широко застосовувати на дорогах Полтавщини. Автівки-важковики їх не пошкодять, снігозбиральна техніка - теж. Нині таких пішохідних переходів в області обладнано вже понад 180. Роботи продовжуються і понині. 

Олексій Басан, директор ДП «Агентство місцевих доріг Полтавської області»

- Ми вважаємо це нашим пріоритетним завданням – збереження життя людей.Вони встановлюються, звичайно, у населених пунктах, там, де є у цьому пріоритетна необхідність – це школи, дитячі садки, автовокзали, лікарні, будь-яка інша інфраструктура у населених пунктах, де проходять наші дороги, де інтенсивність руху через дорогу.  

Більшості, опитаних нами полтавців, як правило, дорожнє нововведення, до вподоби. Кажуть, користь від нього суттєва, адже додає безпечності на дорогах.

Ольга, полтавка

- Я почуваю себе безпечно, бо впевнена, що мене побачать, коли я переходитиму і не зіб'ють.

Григорій, полтавець

- Це потрібно робити, бо культура, що водіїв, що пішоходів у нас далека від ідеалу. Я вважаю, що чим більше – тим краще різних технічних елементів. 

Юрій, полтавець

- Я і пішохід, і водій. Тобто я знаю, коли їдеш у темну пору доби і тебе хтось засліплює – пішохода майже не видно. Чим більше такого буде у Полтаві. Чим більше переходів буде обладнано – це буде гарно для міста і для безпеки.

Михайло, полтавець

- Хотілося б, щоб більше цих було нововведень: і підсвіток зверху – безпечніше було б. Тому що, різні ситуації бувають. 

В управлінні патрульної поліції стверджують, що це ноу-хау відтепер привертає більшу увагу до пішохідних переходів. А, відтак, кількість наїздів на пішоходів, особливо на швидкісних трасах, суттєво зменшилася.

Катерина Григоренко, старший інспектор управління патрульної поліції у Полтавській області

- Деякі водії навіть не знали, коли стикалися вперше - вони знижували швидкість. Бачили миготіння на дорозі. І, звичайно, знижували швидкість. Це є добре. Це для безпеки дорожнього руху. Це є пречудово. Тому ми до цього відносимося позитивно в цілому, як і водії нашого міста.

Нічні ліхтарики надійно вмонтовують в асфальт за допомогою міцного клею. Вирвати їх практично неможливо. Але все ж горе-умільці-мародери з’являються.

Олексій Басан, директор ДП «Агентство місцевих доріг Полтавської області»

- Його нераціонально використовувати дома і нелогічно. Не знаю, навіщо він дома. Але, на жаль, такі випадки є. І у нас їх крали. Доходили до того, що розбивали асфальт навкруги і виймали. Можливо, це нездорова конкуренція, хто хотів подивитися. А, можливо, це якісь хворі люди. У нас варвари були, є і будуть.

Такі штучні міні-аварії дорожники ліквідовують за власний рахунок. За допомогою до правоохоронців, як правило, не звертаються. Один вкрадений ліхтар наносить шкоду не менш, як на дві тисячі гривень. Наголошують: це прикрі випадки. Але ноу-хау на дорогах мародерам не зупинити. Воно уже поширюється в інших областях України.

Олексій Басан, директор ДП «Агентство місцевих доріг Полтавської області»

- Із Хмельницька, із Харківщини вже встановлюють, і в Київській області встановлюють, на скільки мені відомо. Будуть нові ноу-хау у наступному році. Поки не хочу їх озвучувати, але вони будуть ще кращими. І ми будемо прикладом по безпеці для інших регіонів. 

Стрічка новин