Держава і церква у новітній історії України

Обговорення досить складних процесів, що зараз відбуваються у сучасному православ’ї, та пов’язані зокрема й з наданням Україні Томосу і творенням єдиної помісної православної церкви в України. Це найактуальніші теми, які порушувалися у Полтаві під час проведення дводенної Всеукраїнської наукової конференції «Держава і церква у новітній історії України».

Полтава вже восьме збирає на науковий форум фахівців з історії релігії і церкви та державно-конфесійних відносин майже з усіх регіонів країни, які вивчають різні періоди в історії України. Зокрема це стосується радянської доби, коли влада застосовувала репресії і гоніння на духовенство.

Людмила Бабенко, доктор історичних наук, професор ПНПУ 

- Богоборча політика більшовиків практично поставила під питання свободу віросповідання. Я впродовж багатьох років досліджую роль радянських спецслужб у формуванні державно-церковних взаємин. І тут ще є дуже багато питань, які потребують відповіді.

Ольга Довбня, науковий співробітник Донецького обл. Краєзнавчого музю (м.Краматорськ)

- Були репресії, тобто, заарештовували неблагонадійних, чи хто реально опирався. Їх або фізично знищували, розстрілювали, або депортували до Сибіру чи Середньої Азії. Торкалося це в першу чергу ієрархів. Потім друга хвиля вже торкнулася студентів-семінаристів, ченців і черниць.

Не стихають й суперечки на майновому грунті – констатують науковці. Аби їх залагодити, останнім часом на державному рівні прийнято ряд нормативно-правових актів.

Лариса Владиченко, доктор філософських наук, представник Міністерства культури України

- Прийняті зміни до ст. 8, де вказується механізм переходу, якщо раніше ст. 8 Закону України про свободу совісті і релігійних організацій говорила про те, що мають право змінити свою конфесійну приналежність, то наразі нововведення надає механізм щодо цього. Якщо дотримуватися ноти закону, то в принципі конфліктів не може бути.

Досить складні процеси відбуваються у сучасному православ’ї, пов’язані з наданням Україні Томосу. 

Віта Титаренко, доктор філософських наук, Інститут філософії ім.Г.Сковороди (м.Київ)

- Ми бачимо кілька ліній напруги, які, на жаль, поки не стихають. Це міжправославні проблеми з конституюванням ПЦУ, ми їх не уникли, вони просто перейшли в інший формат. Це питання буде актуальним кілька років поспіль сто відсотково.

Науковці зазначають, що Україна завжди залишалась поліконфесійною, навіть за роки утиску релігійних свобод і віросповідань комуністичною владою. Тоді було понад десять різних релігійних напрямків. Сьогодні їх вдесятеро більше – понад 100, і близько 37 тисяч різних релігійних організацій. Тож релігієзнавцям є про що дискутувати та що досліджувати. 

Стрічка новин