У Полтаві показали старовинне українське весілля

Дівка на порі – женихи у дворі. У Полтавському Краєзнавчому музеї представили елементи обряду старовинного українського весілля. Адже саме після свята Покрови в давнину починалася весільна пора. Цей час традиційно вважали сприятливим для укладення шлюбу. Чи збереглися народні звичаї в сьогоденні, дізнавалася Тетяна Лемешко.

Так відкривається веселе обрядове дійство. У другій половині 19 ст. і на початку 20-го цією піснею наші предки починали весільний сезон. Українське весілля – одна з найбільш символічних урочистостей нашої культури. Це пишна народна драма, пронизана піснями, примовками і приспівками.  І все це разом із старовинними звичаями і традиціями, розповідає викладачка етнографії, доцентка кафедри історії України ПНПУ ім. В.Г. Короленка Лариса Шаповал.

Лариса Шаповал, етнографиня

- Весільна обрядовість має три етапи. Це передвесільний цикл: сватання, заручини, мале весілля. Власне весілля, весільне дійство. І вже післявесільний цикл, коли ідуть і через тиждень, і через місяць до батьків по рушники, по хлібину на гостину.

Свято в Краєзнавчому присвятили традиційному весіллю. Такому, яким воно було двісті років назад. Організатори виділили для показу передвесільний етап. Оскільки він є найдовшим і найцікавішим у самому обряді.

Тетяна Лемешко, кореспондент

- З дитинства кожна дівчинка мріяла стати нареченою. Так от, за народним повір'ям, коли незаміжня панночка помолиться чудотворному образу Божої Матері, іконі "Козельщинській", вона обов'язково вийде заміж.

Весілля раніше не гуляли, його грали. І в цій грі кожен гість мав власну роль, відповідно до свого весільного чину: боярина, дружки, світилки, свата чи свахи, весільного старости чи підстарости, музики і навіть гостя - запорожця. 

Весільні символи та атрибути -  свічки, коровай, гільце, рушники, ліричні та жартівливі пісні, якими супроводжувалися всі дійства - від прикрашання молодої до подачі окремих страв,  запальні танці, змагання на вияв дівочої ніжності та парубочої мужності, сердечність батьківського благословення, створювали особливу святкову атмосферу. На декілька днів, що стануть згодом неповторною  миттю їхнього життя, звичайні хлопець та дівчина ставали «князем» та «княгинею». Щоб з благословення усіх своїх рідних та близьких, які йшли на весілля з хлібом, щирими словами та подарунками, створити власне князівство - родину.

Сучасне весілля, більше схоже на розважальне шоу, ніж на обрядове дійство. І воно не задовольняє смаки тих молодих, яким хочеться «справжнього» весілля, говорить науковий співробітник науково-експозиційного відділу етнографії Полтавського краєзнавчого музею Катерина Штепа.

Катерина Штепа, науковий співробітник науково-експозиційного відділу етнографії

- Цікавість дійсно є. Це, так би мовити, для гурманів, для вишуканої публіки.

Студентка Анастасія Коломієць неодноразово ініціювала проведення народних свят на факультеті. Під її керівництвом актори ставили чимало постановок. Зокрема, минулоріч артисти показали "Свіччине весілля". Вистава тоді вразила глядачів.

Анастасія Коломієць, голова культмасового сектору факультету історії та географії ПНПУ

- Ми з одногрупниками провели такий цікавий захід, повністю інсценували весілля. Від самого сватання початку і до кінця. Це було дуже цікаво. І був дуже неповторний такий концерт, що запам'ятався усім і досі його згадують.

До речі, протягом усього весілля здійснювали чимало обрядів. Вони втілювали ідею родючості та достатку: обсипання молодих зерном, сушеними фруктами, дрібними грошима, переступання через кожух. Усі вони мали підтекст – продовження роду. І сягають від часів наших предків до сьогодення.

Стрічка новин