В Кобеляцькому районі люди боряться за свою землю

Рейдерське захоплення чи збіг обставин. Упродовж двох років пайовики у селі Лучки Кобеляцького району, що на Полтавщині, шукають правди. Багато років поспіль їхні земельні ділянки обробляли одні орендарі. Згодом утворилася Агрофірма «Добробут». І саме працівники цієї організації почали обробляти їх землю, розповідають люди. Вони зізнаються: своїми ділянками розпоряджатися не можуть, бо до них людей просто не пускають. Чи так це, та що говорять обидві сторони конфлікту, далі в сюжеті Марини Покшіної.

У 2002 році у селі Лучки Кобеляцького району, діляться місцеві, розподіляли паї. Тоді його отримав й Іван Кацай. Спочатку, розповідає чоловік, були одні орендарі. Потім свою діяльність розгорнула агрофірма «Добробут». Деякий час було все добре. Утім, тривало це недовго.

Іван Кацай, пайовик

- Поки був керівником Коваленко, з Козельщини керівник, проводили індексацію, виплачували людям по 2500, обробляли землю без ніяких проблем. Став Березовський, вони з нами не стали навіть говорити. Сказали, що ось вам 15 тисяч, і це вам – на віки-вічні.

Далі, розповідає чоловік, люди почали відділятися: хтось сам хотів господарювати, дехто думав перейти в іншу організацію. Утім, це виявилося неможливо. Іван Кацай ділиться: усі їхні дії почали блокувати.

Іван Кацай, пайовик

- Чого моєю землею має право хтось розпоряджатися, а я не маю права розпоряджатися, тому що господар той говоре, що він господар, а не ми.

Технічна документація та кадастрові номери – усі ці документи у людей на руках. Утім, договору оренди немає. Віра Киптіла розповідає: ситуація з агрофірмою «Добробут» у неї теж неприємна. Її землю, за словами жінки, обробляє ця ж сама організація. Але ані договору з ними не склали, ані навіть дозволу не спитали, розповідає пенсіонерка.

Віра Киптіла, пайовик

- Все рівно ж наші землі обробляв «Добробут».

- Зараз хто обробляє землю?

- Теж «Добробут» обробляє, але договір у нас не складений.

Далі, коли люди почали бунтувати, договори начеб-то почали підписувати. Але, розповідає Алла Малишко, без людей.

Алла Малишко, пайовик

- А вже, як таке почалося, така завірюха. Все село хотіло до нього прийти. Вони швиденько договори почали підписувати, навіть нелегально почали підписувати. Люди є такі, що кажуть: «Та я ж його не підписував». Ну хтось же підписав.

За поясненнями ми звернулися до генерального директора ТОВ Агрофірма «Добробут» Андрія Березовського. Він інформацію не підтверджує. Навпаки, розповідає, їхні виплати за оренду землі – найвищі у районі. 

Андрій Березовський, ген.директор ТОВ Агрофірма «Добробут»

- Інформація невірна, договори були підписані ще в 2016 році з усіма пайовиками строком на 10 років. Так що я не вважаю, що це правда. Орендна плата виплачується вчасно, людям обробляються городи.

Про договори, розповідає Андрій Березовський, то вони всі є на руках у пайовиків. Якщо вони втрачені, переконує генеральний директор Агрофірми «Добробут», їх можна поновити. Юристи теж переконують: отримати дублікат угоди можна без проблем. А от що стосується договорів, які наче б то не підписувалися, тут складніше. Потрібно звертатися до суду.

Тарас Захаров, адвокат

- Пряма дорога в суд про визнання договору оренди недійсним, у зв'язку з тим, що особа, яка ніби-то передала землю в оренду, але його не підписувала. Тут вони зіштовхнуться з певними труднощами, тому що потрібно буде знайти оці два примірники, які я говорив, договорів оренди для того, щоб можна було проводити почеркознавчу експертизу, але це все можливо.

Люди розгублені. Утім, розповідають, землю свою не віддадуть. За неї будуть боротися до кінця. Валентина Пилипенко зізнається, пай отримала у спадщину від батьків. Проте вступати у права боїться. Мовляв: щоб не втратити. 

Валентина Пилипенко, місцева

- Люди, ви бачете, усі поважного віку, вони сподіваються на допомогу, віру, і любов, і надію в щось. Але прийшов Березовський, як директор, він не прийшов до людей, він не подивився у вічі, які тут люди.

Стрічка новин