Календар політичних обіцянок радять вести журналістам під час цьогорічних парламентських перегонів спеціалісти столичного Інституту масової інформації

Як зробити мас-медіа, радіо та телеефіри незаангажованими, цікавими й, головне, корисними для широкого кола споживачів журналістського продукту, говорили на семінарі-тренінгу, що пройшов сьогодні в Полтавському прес-центрі. А в редакції «Жовтої газети» відбувся круглий стіл за участю Української Асоціації Видавців Періодичної Преси та представників засобів масової інформації Полтави та області. Темою заходу стали ризики, яким піддаються ЗМІ під час виборної кампанії, та захист від них.

Запалу й переконанням молодих провісників, які приїхали налаштовувати місцевих журналістів на підвищення самоповаги й престижу професії, здається, немає меж. За переконаннями столичних медіа-тренерів та профсоюзних лідерів – все в руках самого журналіста. Аби робота не була короткочасним періодом заробітчанства, а перспективою на плідну творчість у майбутньому, не слід піддаватися загальному руху політичної агітації, а бути реальним комунікатором між виборцем та кандидатом, обрати шлях персоніфікації відповідальності, коли свою оцінку тим чи іншим подіям надає сама кандидатура. Не вдаючись до висновків й соціальних замовлень, формувати правильну картину передвиборчого полігону.

Повчання тренерів викликали дещо скептичні оцінки місцевих практиків журналістської ниви. Якщо для одних сил будь-який журналістський доробок сприймається як реклама, то для опонентів, навпаки, як наклеп. Визначити межу майже неможливо. Захистити власну позицію й гідність важко у столиці, а в регіонах – й поготів. Можливо, й на цьогорічних виборах повториться практика судових перипетій з журналістами, яка мала місце у попередній кампанії. Права, як запевняють, в українських фахівців гарантовані Законом. От тільки у разі прецеденту доведеться захищати їх у Європейському суді.

А представники Української Асоціації Видавців Періодичної Преси провели у приміщенні редакції «Жовтої газети» круглий стіл на тему «Специфіка редакційно-видавничого менеджменту та зниження ризиків під час передвиборної кампанії». Учасниками заходу стали видавці, журналісти та менеджери періодичних видань як Полтави, так і регіональних засобів масової інформації. На зустрічі йшлося про ті ризики, яким піддаються ЗМІ під час боротьби політичних партій за голоси виборців. Як розповів тренер та лектор Асоціації Віктор Савінов, головним засобом впливу на ЗМІ є так звана інформаційна війна. Коротше кажучи, це – тимчасове примушування видання друкувати заангажовані матеріали. Робиться це у декілька способів. Наприклад, якщо останнє раніше використало неперевірені дані або зіслалося на сумнівне джерело. Таким джерелом може стати будь-який сайт в інтернеті, який, по суті, не є інформаційним агенством, а просто генератором новин. Політичні сили можуть використати подібні публікації регіональних видань для позову до суду, щоб потім примусити ЗМІ друкувати спростування неправдивої інформації, звичайно, з деякими доповненнями, які стають, по суті, завуальованою політрекламою. І це – далеко не весь перелік інформаційних атак. Серед захисту ж від останніх спеціалісти Асоціації називають обов'язкове посилання на джерело інформації, головне, щоб це було відкрите, тобто, авторитетне видання або інтернет-ресурс. Хоча вони радять уважно користуватися інтернетом, адже мережа насичена неправдивими сайтами. Хоча, визнають учасники круглого столу, на щастя, наші політичні сили віддають перевагу простій політичній рекламі без використання інформаційних атак. Так і надійніше, і проблем менше.

Стрічка новин