У Полтаві відкрили пам’ятний знак загиблим військовим авіаторам

У Полтаві на території Філії Національного військово-історичного музею України – Музею важкої бомбардувальної авіації – відкрили пам’ятний знак льотчикам військових частин Полтавського авіагарнізону, які героїчно загинули в період з 22 червня по 18 вересня 1941 року. Всього в перші місяці від початку війни, наступу німецько-фашистських військ, до полтавського летовища не повернулися з бойових завдань 102 екіпажі.

Мало що відомо про ті перші трагічні дні Другої світової. Але науковці полтавської Філії Національного військово-історичного музею України – Музею важкої бомбардувальної авіації дослідили, що станом на початок війни – 22 червня 1941 року – на аеродромі Полтава базувалися бомбардувальники далекої авіації та винищувачі. Також трохи пізніше сюди почали приземлятися й літаки з частин, що базувалися на Західних рубежах, та інші. Зокрема відомо, що, наприклад, із 37 екіпажів бомбардувально-авіаційного полку №55А у перші дні війни вцілів лише один літак. 

Віктор Дейнега, зав.філією Національного військово-історичного музею України – Музею важкої бомбардувальної авіації 

- Тут базувалася ескадрілья штурмовиків морської авіації на літаках ІЛ-2 в кількості 14 літаків. Практично всі вони не повернулися з бойових завдань.

Як розповідає Віктор Дейнега, особливо важкі втрати понесли наші льотчики в період з 14 по 18 вересня 41-го, відбиваючи наступ німецько-фашистських військ на Полтаву з боку Кременчука.

Віктор Дейнега, зав.філією Національного військово-історичного музею України – Музею важкої бомбардувальної авіації 

- Наші льотчики робили по 5–7 вильотів, валилися з ніг від втоми. Двоє були представлені до звання Героя Радянського Союзу, 37 – нагороджені за цей період багатьма орденами.

Відкриття цього пам’ятного знаку полтавські музейники та авіатори приурочили до Дня захисника України, а рівно через рік ось на цьому місці планується відкрити фундаментальний пам’ятник в честь загиблих членів льотних екіпажів під час війни на Сході України. Зараз таких, на жаль, вже 56. Основою ж споруди буде бойовий вертоліт Мі-24, піднятий на п’ятиметрову висоту. 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію