У Краєзнавчому музеї відкриється ще одна зала

«Полтавщина в XIV-XVII ст.». Під такою назвою вже у п'ятницю в Полтавському краєзнавчому музеі імені Василя Кричевського відкриється експозиція, що представляє новітнє висвітлення періоду формування національної самосвідомості українського народу. А напередодні офіційного перерізання стрічки в музеї відбулася вчена рада, під час якої нова зала була прийнята в експлуатацію, і для співробітників закладу провели екскурсію. Одними з перших оновлену експозицію з унікальними скарбами Полтавщини, більшість з яких демонструються вперше, побачили й мої колеги Сергій Блавацький та Сергій Сепітий.

Підготовча робота над створенням нової експозиції, що розповідає про історію Полтавщини XIV-XVII століть, тривала майже тридцять років, розповідає її автор, заслужений працівник культури України Володимир Мокляк. Переважно це було наукове вивчення історичних першоджерел та матеріалів. Безпосередні ж монтажні роботи почалися наприкінці минулого року. Над експозицією працювали полтавські та харківські реставратори, працівники з музейного  фондосховища. Значних зусиль доклав і заслужений працівник культури України, художник Валерій Побоков. І ось після року копіткої роботи поставлена остання крапка. Зала справді відповідає сучасним вимогам та меті, яку ставили перед собою науковці, а це – висвітлити правдиву історію Полтавщини на тлі історії України. Основний же акцент зроблено на особистостях, яких доля звела з нашим краєм. 

Володимир Мокляк, заст. директора Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського з наукової роботи

- Це і козацька старшина, польські королі, діячі української історії, такі як великий князь литовський Вітовт, як Тарнавський – литовський гетьман, родина Вишневецьких, і Сігізмунд III – польський король, гетьман Богдан Хмельницький, Юрій Хмельницький, Іван Виговський, Петро Дорошенко, Гадяцький полковник Михайло Борохович.

Всі ці портрети виконані саме для цієї зали. Представлено й чимало унікальних відреставрованих експонатів, що були знайдені полтавськими археологами. В експозиції є чимало документів різних епох, географічних карт, артефактів.

Тут можна побачити експонати золотоординського часу, козацьку і турецьку зброю, люльки-«носогрійки», монети, які були в обігу на Полтавщині, глиняний та скляний посуд, побутові речі. Викликають інтерес також унікальні казани для селітроваріння, оригінал винокурного комплексу, дерев’яний сволок. Прикрашає залу заготовка кілевої частини козацької чайки кінця XVII-початку XVIII століть, знайденої у Котелевському районі, поряд експонується й макет чайки. Є тут предмети побуту, речі сакрального мистецтва, писемні пам'ятки.

Володимир Мокляк, заст. директора Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського з наукової роботи

- Раритети представлені оригіналами, єдине, що зроблено, – копія титульної сторінки, яка покладена зверху оригіналу. Це для того, щоб видання не псувалися від ультрафіолетового променю.

Збиральницька діяльність у музеї не припиняється ні на мить, це – постійне оновлення, тож і експозиція буде постійно поповнюватися новим експонатами, запевняють науковці. 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію