Таємниці, які зберігала Полтавська земля

Ритуальний посуд готської доби Черняхівської культури четвертого століття нашої ери, римська фібула, рідкісне пряслице, прикраси імовірно з Індійського океану та ще чимало інших артефактів виявили полтавські археологи під час проведення рятівних археорозкопок, що проводилися в зоні реконструкції автодороги державного значення Київ - Харків - Довжанський. Мої колеги Сергій Блавацький та Сергій Сепітий продовжують знайомити нас з таємницями, які не одне тисячоліття зберігала полтавська земля.

Неподалік села Новофедорівка Чутівського району вздовж траси науковцям пощастило виявити безкурганний могильник Черняхівської культури III-X століть нашої ери. В одному з поховань зберігся набір, що супроводжувався прикрасами: металевою застібкою фібулою, мушлею, імовірно, з Атлантики або ж Індійського океану, та рідкісного навіть для досвідчених археологів пряслиця від веретена.

В’ячеслав Шерстюк, директор КЗ «Центр охорони та дослідження пам’яток археології» Полтавської облради

- Щодо цього пряслиця, я вперше таке бачу, мали час і мали натхнення, скоріш за все, воно не стільки робоче, як декоративне, можливо, саме для поховання робили, я таких черняхівських не зустрічав, симпатичне. Навіть в скіфські часи вони бувають розмальовані з надписами, а от такого фігурного я теж не бачив.

В іншому кургані ямної культури доби енеоліту та ранньої бронзи була похована дитина.

В’ячеслав Шерстюк, директор КЗ «Центр охорони та дослідження пам’яток археології» Полтавської облради

- Що найбільш цікаво – у неї в голові не прямо зверху, в голові ось кремінець знаходився. Це знаряддя, він має ретуш. Чи це скребок – скажуть спеціалісти. Але сам факт, що він лежав не як звичайний супровідній інвентар, а в голові дитини.

Можливо, виріб з розколотого гострого кременя був стромлений вже після смерті, припускають науковці. На дні одного з могильників черняхівської культури археологи знайшли ось ці миску та глечик класичного зразка, в іншому – цілий горщик ямного часу яйцеподібної форми з технічним орнаментом.

В’ячеслав Шерстюк, директор КЗ «Центр охорони та дослідження пам’яток археології» Полтавської облради

- Відносно форми, це архаїка, в тому плані, що прості посудини доби неоліту робилися гостродонні для того, щоб їх зручно можна було в багаття вставити, і він рівенько стоїть, на зразок амфор в античну епоху. Вони теж мали таке загострення дна, щоб зручно їхали на велику відстань і не руйнувалися.

Наразі рятівні археорозкопки, що здійснювалися в зоні реконструкції автодороги державного значення Київ-Харків-Довжанський з квітня цього року, завершені. Про їх останній штрих – дослідження величезного селітроварного майдану XVII століття, де колись, імовірно, було ще й поховання скіфів, ми розповімо у наступних випусках новин.  

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію