Купляти тепер простіше

В Україні ввели процедуру спрощеної закупівлі. Тобто, ті договори, які укладали напряму, тепер будуть в електронній системі. І матимуть етап аукціону. Як було, є та буде після нового законопроекту в закупівлях після запуску системи Prozorro – у сюжеті наших журналістів.

Нині більшість допорогових закупівель проходить без використання електронної системи Prozorro. А через укладання прямих контрактів з так званими своїми фірмами. Допороговими вважають такі закупівлі, загальна запланована сума яких складає менше ніж:

200 тисяч гривень – для товарів та послуг;  1,5 мільйона гривень – для робіт.

В Інституті аналітики та адвокації провели аналіз таких закупівель за минулий рік і за частину нинішнього по Полтавській області. І встановили реальну картину використання замовниками свого права на проведення допорогових торгів, розповідає консультантка із закупівель ГО Інституту аналітики та адвокації Поліна Колганова.

Поліна Колганова, консультантка із закупівель ІАА

- Допорогові закупівлі цікаві тим, що це дуже великий пласт закупівель, який знаходиться поза системою. Замовники мають право використовувати електронну систему, проведення відбору конкурентного. Але цього не роблять.

Експертка навела приклад такої процедури в області станом на вересень 2019 року. Замовники уклали прямих договорів на 2,9 млрд грн. А за результатами допорогових торгів – на 1,2 млрд грн. Тобто, у два рази менше. Серед клієнтів, які активно проводили аукціони в 2018 році, фахівці виділяють «Полтаватеплоенерго», Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, Полтавську інфекційну лікарню, Українську медичну стоматологічну академію. Також дві полтавські військові частини, Полтавський обласний центр стоматології і Полтавський автодор.

Цьогоріч – це ті самі покупці. Особливо активна сфера охорони здоров'я, каже Поліна Колганова. І називає винятки в роботі процедури.

Поліна Колганова, консультантка із закупівель ІАА

- В Законі прописані ті винятки, коли замовник може не проводити спрощену процедуру закупівлі, а може на кшталт як у нас є виключення про переговорній процедурі. Так і в спрощеній будуть винятки. Тобто, можливість укладати прямі договори.

Консультантка радить замовникам, які ще не мали справи з допороговими торгами, починати діяти зараз. Тренуватися і набувати досвід у справі перед тим, як нова редакція Закону №1076 почне діяти. А саме – через півроку. 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію