В Україні сьогодні проживають 38-40 мільйонів

Важливо зрозуміти різницю між наявним та постійним населенням.

Кількість населення перевіряється за масою інформації – за реєстрами Пенсійного фонду або ДФС. На сьогодні в Україні проживають 38-40 мільйонів чоловік.

Про це в інтерв'ю для DT.UA заявила Елла Лібанова, директор Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України. За її словами, важливо зрозуміти різницю між наявним та постійним населенням. Це дасть можливість досить точно оцінити чисельність трудових мігрантів.

"Якщо, звичайно, населення не буде брехати. А для цього повинна бути проведена грамотна роз'яснювальна робота. На що, до речі, теж потрібно чимало часу. Не просто розповідати, що перепис потрібен. Але, щоб люди не боялися відповідати на запитання, пояснювати, що отримані від них дані ніколи і ні за яких умов ні до кого не потраплять. Навіть суд не може прийняти таке рішення. Це жорсткий імператив, — зазначає соціолог. — З трудовою міграцією насправді не так шалено, як передбачається. Так, напевно, три мільйони людей виїжджають за кордон на заробітки. Але це не означає, що вони перестали бути жителями України, і не входять у ці 38-40 мільйонів. Якщо чоловік поїхав попрацювати на два-три місяці, повернувся сюди, потім поїхав ще раз, тобто не їде більше, ніж на рік, він вважається громадянином України. Він перестає ним бути тільки в тому випадку, якщо не живе тут більше року".

Лібанова вважає, що дуже важливі питання національності, мови. "Недостатньо запитати російська-українська. Що робити, наприклад, з угорським? Потрібні угорські школи чи ні? Це політичні ігри угорського уряду чи насправді проблема Закарпаття? Чому дітей на Закарпатті віддають в чеську школу? Хочуть, щоб дитина знала чеську мову або тому що в цій школі краще умови – вона субсидується чеським урядом. Якщо рідна мова – українська, і людина нею спілкується, тоді питання – чи потрібна така школа чи ні", — говорить вона.

Соціолог підкреслює, що важливо розуміти, що являє собою нинішня українська родина, люди живуть в двох- або в трьохпоколінній сім'ї, як довго діти залишаються з батьками. Важливі питання про джерела засобів існування, і який з них є основним. У реєстрі ДФС – лише легальні доходи. Далі дуже важливо зрозуміти умови життя, рівень освіти. І критично важлива інформація - це ситуація по регіонах. Наприклад, важливо зрозуміти, що відбувається на територіях біля лінії розмежування. У Донецькій області в грудні 2018 року там проживало 600 тисяч ВПЛ. У Луганській області – 300 тисяч.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію