У Полтаві встановили пам'ятний знак на честь 75-ї річниці операції «Френтік»

Операції «Френтік» – 75. На честь цієї події у Полтаві на базі Національного військово-історичного музею України відкрили пам'ятний знак. На урочистості приїхали гості не лише з усієї України, а й із США. Метою цієї операції було завдання масованих авіаційних ударів по важливих військових і промислових об'єктах Німеччини і її сателітів. Як пройшли урочистості в Полтаві, бачила Марина Покшіна.

Починаються урочистості розповіддю про саму операцію «Френтік». Ведуча говорить: це була так звана кодова назва спільної радянсько-американської військової операції з човниковим рухом американських бомбардувальників. Відбувалася вона за трикутником Англія-Італія-Полтава з червня по вересень 1944 року. Її метою було завдання масованих авіаційних ударів по важливих військових і промислових об'єктах Німеччини. 

Далі гостей вітає заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації Микола Білокінь. Він зізнається: хоч і не історик, але важливість події розуміє. Пояснює: хоче, щоб і нащадки знали про неї.

Микола Білокінь, заступник голови Полтавської ОДА

- Із того часу стосунки між Україною, між Полтавою, Миргородом, Пирятином, Новими Санжарами й американськими льотчиками були дуже сильними, і ми сьогодні продовжуємо.

Далі присутніх привітав радник заступника голови Офісу президента Василь Павлов. Він зазначив: люди, які брали участь у цій операції, і є запорукою того, що у майбутньому нам не доведеться застосовувати усю ту зброю, на яку здатен сучасний світ.

Василь Павлов, радник заст. голови Офісу президента України

- 75 років тому спільні дії американських пілотів, радянських пілотів ознаменували боротьбу проти загального зла. Те зло, яке на той момент намагалося знищити світову цивілізацію. На теперішній момент українське військо за допомогою західних союзників, зокрема США, виступає фактично щитом Європи.

Директор Національного військово-історичного музею України Андрій Ільєнко розповів: безмежно вдячні за допомогу під час Другої світової війни і за підтримку у боротьбі за незалежність. Поділився: три роки тому спільно з американськими колегами відкрили ще одну невідому сторінку в операції «Френтік».

Андрій Ільєнко, директор Національного військово-істор. музею України

- Разом з американськими колегами ми знайшли і підняли тіло загиблого 6 червня 1944 року лейтенанта військово-повітряних сил США Джона Мамфреда.

Діти загиблих герої на Сході разом із лейтенантами Дмитром Скрипнюком та Володимиром Остапенком відкривають пам'ятний знак. Далі звучить текст пам'ятного послання нащадкам, які будуть відзначати сторіччя проведення операції «Френтік». Зачитує його учасник бойових дій Леонід Бондар.

- Ветеранами Другої світової війни, а також тими, хто проходить службу під час військового конфлікту на Сході нашої країни зараз. Проявляючи мужність та відвагу в боротьбі за вільне і прекрасне майбутнє наших нащадків, звертаємося до вас, прийдешнє молоде покоління.

Далі усі гості кладуть квіти до пам'ятного знаку операції «Френтік». Закінчується урочиста частина гімном України у виконанні оркестру «Полтава». Марина Покшіна, Сергій Сепітий, телеканал «Центральний».

Стрічка новин