У Диканьці виник конфлікт через земельну ділянку

Війна за землю. У Диканьці Катерина Рижій більше 17 років користувалася ділянкою, засівала її та сплачувала податок. Утім, менше року тому випадково виявилося, що шматок її паю належить зовсім іншій особі. У Катерини відрізали частину земельної ділянки, незважаючи на те, що у неї є державний акт на право власності. Як це вийшло та чи законні дії причетних до цього осіб, з'ясовувала Марина Покшіна.

У вересні 2018 Катерині Рижій, власниці земельного паю, подзвонила жінка, ділянка якої межує з її паєм. Вона повідомила: ділянка Катерини влізла на її землю. Жінку спочатку обурила ситуація, що без дозволу власниці пішли міряти межі. 

Катерина Рижій, власниця земельної ділянки

- За рахунок мого паю вони влізли на 30 метрів, і 15 метрів шириною наміряла в моєму паї, яким користуюся давно, згідно з державним актом і згідно розбивчого креслення. Ми постійно слідкуємо за тим, щоб нікуда не влазити і не вилазити.

Далі разом із сином поїхали дивитися, що саме там наміряли. Побачене Катерину Рижій шокувало. Вона згадує: на її земельній ділянці стирчали кілки. Жінка того ж дня звернулася до «Інтерагроцентру» для замовлення документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки. 

Катерина Рижій, власниця земельної ділянки

- Вона увімкнула комп'ютер і каже: «А ви взагалі не являєтеся власниками цієї землі». Кажу, що, як не являємося?! У мене ж державний акт. Ось підіть у Держкомзем до Бойкової і дізнайтеся, що і як.

Там жінці повідомили те саме. Начеб-то вона не є власником земельної ділянки. Катерина Рижій пояснює: 18 років сплачує податки і користується цією ділянкою. Алла Єлізарова виготовила власниці землі технічну документацію. Утім, вийшла так звана «накладка».

Катерина Рижій, власниця земельної ділянки

- Накладка, і нічого ми не можемо зробити. Іди на оту площу. Так чого ж я зі своєї площі йтиму, коли мій державний акт, моя земля дана мені пожиттєво, і скасувати його може лише держава.

Алла Єлізарова викликала їхнього геодезиста. І він обміряв ділянку та повідомив про «накладку». Жінці, за словами спеціаліста, була запропонована інша частина ділянки такою ж площею, якої не вистачало. Утім, Катерина Рижій відмовилася.

Алла Єлізарова, інженер НВ ТОВ «Інтерагроцентр»

- Уже ж пройшло, вибачте, 2001-2018. Отже, 17 років, і тоді ми виявили, коли накладали на кадастрову карту, що йде «накладка». 3 пая були внесені в реєстр вже. І виходить, що частина її землі, на якій вони працюють упродовж 17 років, виходить, що вона вже не їхня. Ну вияснилося, чому ж так.

Алла Єлізпрова жінці одразу пояснила: зареєструвати на неї кадастровий номер не зможуть. На думку спеціаліста, на ситуацію міг вплинути ліс. Він впритул межує із земельною ділянкою Катерини Рижій. Тоді жінка звернулася в суд. Утім, програла його через невідповідність у документації. За словами адвокатів, повернути втрачену частину землі можна. Як розповідає Тарас Захаров, подавати у суд потрібно заяву на анулювання тих кадастрових номерів, які наклалися на ділянку Катерини Рижій.

Тарас Захаров, адвокат

- Якщо у людини є оформлений державний акт, то, відповідно, право власності виникло, і воно ніким не оскаржується. Просто раніше було достатньо лише державного акту, а вже з 2004 року почали вносити відомості про земельні ділянки до публічної кадастрової карти. Тобто, сама по собі наявність або відсутність ділянки на карті ніяк не впливає на право власності. Звичайно, власник землі повинна звернутися до суду з проханням скасувати право власності на цю землю і, відповідно, скасувати запис у публічній кадастровій карті.

Катерина Рижій точно знає, що їй робити далі. Ділиться: ситуацію так не залишить.

Стрічка новин