Скасування пайової участі: громади Полтавщини ризикують залишитися без грошей забудовників

Скасування пайової участі: громади Полтавщини ризикують залишитися без грошей забудовників

Народні депутати прийняли у першому читанні проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» (№1059 від 29.08.2019 року), яким, зокрема, передбачається відміна пайової участі забудовників у розвитку інфраструктури населеного пункту. Через таке рішення місцеві бюджети ризикують залишитися без значної суми грошей.

Пайова участь – це кошти, які надходять громадам від забудовника, сума залежить від вартості будівництва об’єкта. АМУ наголошує, що пайова участь складає значну частку надходження бюджету розвитку місцевих бюджетів. Так у 2018 році місцеві бюджети отримали близько  1,6 млрд грн. А зазначеним законопроєктом всупереч частині третій статті 142 Конституції України компенсації втрат місцевих бюджетів не передбачається.

– При бюджеті Полтави в майже 4 мільярди гривень пайова участь складає близько 10 мільйонів гривень. Це немалі гроші для міста. Я вважаю, що закон потребує удосконалення, тому, якщо все ж скасовується пайова участь, хотілося б від держави отримати якийсь компенсатор, який зможе послабити ті навантаження на місцеві бюджети, які є вже сьогодні. 

Якщо буде відмінена пайова участь місцеве самоврядування втратить важливе джерело коштів на розбудову та удосконалення інфраструктури. І це при тому, що громади постійно відчувають дефіцит ресурсів на економічний та соціальний розвиток, наголошують в АМУ.

Категорично проти скасування пайової участі забудовників виступає і голова Опішнянської об’єднаної територіальної громади Микола Різник.

– На сесії селищної ради ми прийняли рішення про встановлення 1% суми, від вартості проєктно-кошторисної документації, який забудовник повинен сплатити до місцевого бюджету, щоб бути інвестиційно-привабливими. Це невеликі гроші, але коли забудовник будуючи щось псує дорогу, якась компенсація повинна все ж бути, – вважає голова Опішнянської ОТГ. – Тому Опішнянська селищна рада підтримує позицію Асоціації міст України та також долучається до звернення не приймати поспішного рішення щодо скасування пайової участі.

Таким чином, скасування пайової участі розбалансує місцеві бюджети, заблокує завершення розпочатих проєктів і не дозволить почати нові, адже видатки з бюджетів розвитку це:

► капітальні видатки на будівництво, ремонт та реконструкцію дитячих садків, шкіл, лікарень, об'єктів водопостачання, водовідведення, дорожнього господарства, комунального транспорту тощо;

► розроблення містобудівної документації.

АМУ пропонує під час розгляду законопроєкту  №1059 у другому читанні виключити зміни, які стосуються пайової участі (пункт 13, 15, підпункти 2, 3 пункту 16 розділу І законопроєкту).

Стрічка новин